Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Americký prezident Donald Trump o víkendu oznámil plán na uvalení 30procentního cla na většinu dovozního zboží z Evropské unie od 1. srpna, pokud nedojde k uzavření nových obchodních dohod, které by podle něj lépe chránily americké zájmy. Trump svůj krok zdůvodnil dlouhodobým obchodním deficitem Spojených států vůči EU i potřebou posílit národní bezpečnost.
Nově ohlášená cla by se vztahovala na široké spektrum produktů včetně průmyslového zboží, spotřebního zboží či automobilů. Trump zároveň varoval, že opatření dopadne i na zboží přepravované přes třetí země, aby zamezil obcházení celních bariér.
Evropská komise oznámila, že zatím odkládá odvetná opatření a zůstává otevřená dalším jednáním. Současně však varovala, že na jednostranné kroky Spojených států odpoví, pokud by cla skutečně vstoupila v platnost.
Zpráva o hrozících clech nezpůsobila na evropských burzách výrazný výprodej. Hlavní evropské indexy v pondělí dopoledne klesaly spíše mírně – například německý DAX ztrácel kolem 11. hodiny přibližně 0,7 procenta, Eurostoxx 600 asi 0,4 procenta, podobně i index PX na pražské burze.
Investoři zatím sází na to, že Trumpův krok má především vyjednávací charakter a konečné zavedení cel není jisté.
„Zdá se, že se finanční trhy staly vůči prezidentským výhrůžkám clem otupělé, po tolika podobných krocích v posledních měsících,“ uvedla pro agenturu Reuters Carol Kongová, stratéžka z Commonwealth Bank of Australia.
„Prohráváte“
Debaty o clech a napětí v obchodních vztazích mezi Spojenými státy a Evropou zároveň znovu otevírají otázku, jak si Evropa stojí v globální ekonomice. Právě o oslabující pozici Evropy mluvil už minulý týden Jamie Dimon, šéf americké investiční banky JPMorgan Chase, který na konferenci v Dublinu varoval, že starý kontinent ztrácí konkurenceschopnost vůči USA a Číně.
„Evropa klesla za posledních 10 až 15 let z 90 procent HDP USA na 65 procent. To není dobré,“ konstatoval Dimon. „Prohráváte,“ dodal. Upozornil, že Evropa zaostává za svými globálními rivaly, kteří těží z rozsáhlých domácích trhů a silných firem s globálním dosahem. „Vy to máte také, ale čím dál méně,“ prohlásil Dimon.
Za klíčový problém považuje roztříštěnost evropského trhu a absenci jednotných pravidel v oblastech jako bankovnictví, regulace, daně nebo klimatická opatření. „Všechno by mělo být jeden trh,“ řekl s odkazem na potřebu dokončit integraci Evropské unie.
Dimon zároveň varoval před přílišným klidem na finančních trzích, které podle něj podceňují rizika spojená s rostoucí inflací, možností zvyšování úrokových sazeb v USA či právě obchodními spory, jaké představují Trumpova cla. „Trh očekává jen dvacetiprocentní pravděpodobnost zvýšení sazeb, já bych to viděl spíš na čtyřicet až padesát procent,“ uvedl Dimon.
Zároveň kritizoval, že investoři zatím na hrozbu nových cel reagují vlažně. „Investoři se stávají vůči těmto zprávám necitliví, což může být nebezpečné,“ varoval.
Ekonomové upozorňují, že plné zavedení cel by mohlo výrazně zasáhnout evropský export a poškodit obchodní vztahy mezi oběma bloky, zejména v automobilovém průmyslu a strojírenství. Evropská unie je pro Spojené státy největším obchodním partnerem po Číně.