Hlavní obsah

Bankám výrazně vzrostly zisky. Netvořily už takové rezervy jako loni

Foto: Seznam Zprávy

Bankám a spořitelnám v Česku za letošní tři čtvrtletí stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 12,4 miliardy korun na 51 miliard korun.

Reklama

17. 12. 2021 12:10

Český bankám rostou zisky. Růst za tři čtvrtletí přesáhl 12 procent. Podle analytiků letos hospodářství roste solidním tempem, což zisky podpořilo, banky také netvořily tolik rezerv jako loni.

Článek

Bankám a spořitelnám v Česku za letošní tři čtvrtletí stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 12,4 miliardy korun na 51 miliard korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma bank ke konci září činila 8,938 bilionu korun, což je proti konci loňského roku nárůst o 971 miliard korun. Bankám podle expertů pomohly k lepším výsledkům hlavně nižší náklady na rizika.

Zisk z finanční a provozní činnosti bank klesl meziročně o 4,1 miliardy na 132,8 miliardy korun. Úrokové výnosy se jim snížily o 20,9 miliardy na 125,6 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí jim vzrostly o 3,5 miliardy na téměř 35 miliard korun.

„V loňském roce v souvislosti s brutálním propadem ekonomiky přistoupily finanční domy k masivní tvorbě rezerv, což se propsalo do slabších zisků. Letos již hospodářství expanduje solidním tempem, finanční domy proto netvoří tak mohutné rezervy, což vede k nárůstu zisků,“ řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

České spořitelně (ČS) stoupl za tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 36,3 procenta na 10,8 miliardy korun, Komerční bance o 41 procent na 8,6 miliardy korun a ČSOB o 84 procent na 11,6 miliardy korun. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala ve stejném období čistý zisk 5,7 miliardy korun, což byl meziroční nárůst o 41,4 procenta.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované