Článek
Investiční skupina Ambeat Group Ivo Foltýna společně s pojišťovnou Simplea dál posilují v oblasti zdravotnictví, kde se zaměřuje na poskytování dlouhodobé lůžkové péče. Kupují společnost Medicina, která provozuje nemocnici následné péče neboli LDN v Podbořanech. Investici realizují přes nemovitostní fond Ambeat Care, což je společný projekt Simplea pojišťovny a Ambeat Group.
„Akvizice nemocnice v Podbořanech je pro nás dalším krokem k vybudování jedné z největších sítí zařízení dlouhodobé péče v Česku,“ komentoval transakci Martin Švec, generální ředitel pojišťovny Simplea patřící do skupiny Partners. Spoluprací pojišťovny se skupinou Ambeat Group vzniká podle něj „unikátní kombinace produktu pojištění dlouhodobé péče právě s možností umístění v zařízeních provozovaných skupinou Ambeat Group.“
Půjde již o druhé zařízení, které fond získá do portfolia. Nemocnice s kapacitou 122 lůžek je významným poskytovatelem dlouhodobé lůžkové péče v regionu.
S prodejem radil tým společnosti KPMG ve složení Adam Páleníček, Martina Nedbálková a Jan Žáček. „Proces prodeje byl vysoce konkurenční – přihlásila se do něj řada strategických investorů, kteří dobře chápou aktuální výzvy a příležitosti v sektoru následné péče. Segment zařízení, jako je Medicina, je z investorského pohledu dlouhodobě atraktivní především kvůli strukturálnímu nedostatku kapacit v celé zemi,“ uvádí Páleníček, který transakci vedl. Komentovat cenu za podbořanskou nemocnici ale odmítl.
Samotná společnost Medicina nezveřejňuje celkové údaje o svém hospodaření. V poslední výroční zprávě za rok 2003 uvádí jen hospodářský výsledek ve výši 6,5 milionu korun, bez podrobných údajů, z čeho zisk pochází. Podle informací SZ Byznys z investičních kruhů se podobná zařízení prodávají za zhruba dvanáctinásobek zisku. Nemocnice by tak vyšla na částku okolo 78 milionů korun.
Cena by ovšem mohla přesáhnout i sto milionů korun. Podle dat Ministerstva práce a sociálních věcí totiž stojí vytvoření a vybavení jednoho nového zdravotně-sociálního lůžka okolo 3,1 milionu korun a přeměna běžného lůžka na zdravotně-sociální vychází v nemocnici na 150 tisíc korun.
Za své peníze získá Foltýnova skupina zařízení, které poskytuje jak lůžka pro dlouhodobou péči, tak sociální lůžka. V nemocnici pracuje více než sto zaměstnanců a areál tvoří tři pavilony se zázemím pro doplňkové terapie, volnočasové aktivity i externí ambulance. Společnost Medicina byla založena v roce 1994 jako nástupnická organizace původní státní nemocnice. Vlastníky bylo několik fyzických osob.
Vzhledem k demografickému vývoji přitom bude poptávka po následné péči v příštích letech narůstat, což se promítá do vysokého zájmu investorů. „Zájem je logický, protože trh je pod tlakem několika trendů: stárnutí populace a růst příjemců příspěvků na péči, nedostatečná výstavba nových kapacit a rostoucí obsazenost,“ doplňuje Páleníček.
Takzvaná „obložnost“, tedy obsazenost lůžek, je v Ústeckém kraji, kde Medicina sídlí, v průměru 78 procent, zatímco ve Středočeském a Karlovarském kraji přesahuje 80 procent a v Praze se dokonce blíží sto procentům, což znamená, že lůžka jsou plně obsazena po celý rok. Díky své dostupnosti může navíc zařízení v Podbořanech poskytovat služby i pacientům mimo Ústecký kraj.
Ambeat Group založil Foltýn v roce 2009 po 16 letech práce pro skupinu PPF, kde začínal jako analytik v PPF investiční společnosti. Prošel řadou pozic a deset let řídil z pozice předsedy představenstva Penzijní fond České pojišťovny. Byl rovněž náměstkem generálního ředitele České pojišťovny. Ve skupině PPF tak spolupracoval s jejím zakladatelem Petrem Kellnerem, který tragicky zahynul před čtyřmi lety při havárii vrtulníku v aljašských horách.
Kromě působení v PPF byl Foltýn aktivní i v politice, když se v roce 2011 jako zástupce TOP 09 stal místopředsedou dozorčí rady energetické společnosti ČEZ. Působil také jako poradce ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka.
Foltýnova skupina spravuje přes deset pobytových zařízení pro seniory a více než dvacet poboček domácí péče. Společně s pojišťovnou Simplea plánují během pěti let nákup či výstavbu dalších 20 pobytových zařízení dlouhodobé péče. Celková výše investice se má pohybovat ve výši přibližně pěti miliard korun.
Česká elita – Žebříček nejhodnotnějších firem Česka
Česká elita 2025. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Burza cenných papírů Praha, Raiffeisen Bank, Allwyn, Rudolf Jelínek, Škoda Auto a BANDI.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.
















