Hlavní obsah

Evropská komise: Temu dost nebrání prodeji nelegálních produktů, hrozí pokuta

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

aktualizováno •

Temu byla obviněna z distribuce nevyhovujících předmětů, včetně hraček a drobné elektroniky. Pokud se obvinění potvrdí, hrozí Temu pokuta až 6 % z celkového ročního obratu.

Článek

Čínský internetový prodejce Temu porušuje pravidla Evropské unie, protože nedělá dost pro to, aby zabránil prodeji nelegálních produktů na své platformě. V předběžném závěru vyšetřování to dnes uvedla Evropská komise (EK). Pokud se zjištění potvrdí, mohla by Temu dostat pokutu až šest procent z globálního ročního obratu. Temu ještě může na závěry vyšetřování v příštích týdnech reagovat, přesnou lhůtu ale komise neuvedla.

„Důkazy ukázaly, že pro spotřebitele v EU existuje vysoké riziko, že se na této platformě setkají s nelegálními produkty,“ uvedla komise, která je exekutivním orgánem EU se značnými pravomocemi.

Analýza tajného testovacího nákupu podle EK ukázala, že zákazníci nakupující na platformě Temu s velkou pravděpodobností narazí na nevyhovující výrobky, například hračky pro děti nebo drobnou elektroniku. Zároveň kritizovala, že posouzení rizik ze strany Temu bylo nedostatečné, protože vycházelo z obecných údajů z odvětví, nikoli z konkrétních podmínek na samotné platformě.

Pokud budou předběžné závěry EK nakonec potvrzeny, bude to znamenat, že Temu porušuje pravidla stanovená v nařízení o digitálních službách (DSA). To by znamenalo pokutu až šest procent z celosvětového ročního obratu a firma by musela přijmout opatření k nápravě. Temu je soukromý podnik a výsledky hospodaření nezveřejňuje.

Mluvčí Temu uvedl, že společnost bude i nadále plně spolupracovat s komisí, napsala agentura Reuters.

Zjištění EK se týkají pouze jedné části širšího vyšetřování, které komise vůči firmě Temu vede. Čínská společnost je rovněž podezřelá z porušování dalších unijních pravidel týkajících se používání návykových designových prvků, nedostatečné transparentnosti doporučovacích systémů nebo omezování přístupu k datům pro výzkumníky.

Mateřskou společností Temu je firma PDD Holdings a s jejími akciemi se obchoduje na burze. Podnik za finanční rok 2024 podle své výsledkové zprávy získal na výnosech přibližně 54 miliard dolarů (1,1 bilionu korun). Není ale jasné, jak velká část z toho připadá konkrétně na Temu.

Podle odhadu amerického webu zaměřeného na digitální marketing Backlinko, který sbírá údaje z veřejně dostupných analýz, odhadů a marketingových výzkumů, se loni na Temu prodalo zboží za 70,5 miliardy dolarů (1,5 bilionu korun). Temu ale z této částky získává jen část jako provizi. Celkem měla podle serveru firma Temu loni 242 milionů aktivních uživatelů měsíčně, z toho 92 milionů v EU.

Doporučované