Článek
Průmysl se vzpamatovává z pátečního výpadku elektřiny. Výrobní stroje ve firmách v Libereckém, Ústeckém, Královéhradeckém a Středočeském kraji a v Praze se na několik hodin zastavily. Byznysy nyní sčítají škody, které jim doba bez proudu způsobila.
Vyčíslit škody však podle hlavního ekonoma Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslava Čížka není tak jednoduché. „Někde blackout poškodil vstupy či výrobky v rozpracované výrobě, firmy v dotčených regionech, které neměly dostatečnou vlastní zálohu, musely po daný čas pozastavit výrobu a následně opět výrobní zařízení seřídit, sklárny měly znehodnocené některé výrobky, docházelo také k uvolnění zaměstnanců dříve ze směny,“ popisuje Čížek.
Podle něj však firmy výpadek zvládly i díky tomu, že přišel zrovna v pátek a v době dovolených a to, co firmy nestihly vyrobit, doženou během následujících dnů. „Nemělo by se tedy jednat o významné makroekonomické škody,“ dodal Čížek.
Například největší česká textilní společnost Juta předběžně odhadla škody po pátečním výpadku na 25 až 30 milionů korun. Závody společnosti v Královéhradeckém a Libereckém kraji byly bez elektřiny až tři hodiny, uvedl pro ČTK technický ředitel společnosti Jan Čeřovský.
Návrat k normálu
Výpadek významně zasáhl chemičku společnosti Orlen Unipetrol v Litvínově. Ta v pátek po poledni přestala vyrábět a obnovovat produkci začala teprve v pondělí. Než se vše vrátí do původních kolejí, však bude trvat déle.
„Během víkendu jsme zkontrolovali všechna klíčová technologická zařízení a obnovili výrobu páry. Nyní dokončujeme přípravu k obnovení výroby, které zahájíme během následujících hodin a které potrvá několik dní. Škody a ušlý zisk postupně sčítáme, celkový rozsah budeme znát až po obnovení výroby,“ popisuje mluvčí Orlen Unipetrol Pavel Kaidl.
Zastavily se také výrobní závody Škoda Auto v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí. Podle mluvčího Tomáše Kotery obdobnou situaci automobilka doposud neřešila. „Důsledkem pátečního výpadku proudu se nevyrobilo několik stovek vozů. Tato ztráta bude kompenzována s ohledem na vytíženost výroby v nadcházejícím období. Pro tyto případy jsou nastaveny postupy krizového řízení, současně disponujeme pojištěním,“ uvedl Kotera s tím, že časově nejnáročnější provozy při obnově výrobního toku jsou svařovna a lakovna.
Také výrobce tepelných čerpadel Master Therm z Jablonce musel uzavřít výrobu asi o čtyři hodiny dříve oproti běžnému plánu. Počítá ale s tím, že ztráty dožene ještě tento týden.
Minimalizovat dopady pomohla hlavně investice do záložního zdroje. „Fyzické škody na výrobě jsou díky tomu nulové a vyjma drobného zpoždění nás výpadek nijak nepoškodil,“ uvádí za Master Therm Vojtěch Formánek.
V potravinářském průmyslu nejvíce páteční výpadek ovlivnil pekařský sektor. „Nicméně, díky tomu, že je mnoho potravinářských podniků vybaveno záložními agregáty, došlo k jejich rychlému připojení, a výroba tak mohla ve většině případů pokračovat bez větších prodlev,“ říká Marek Zemánek, tiskový mluvčí Potravinářské komory ČR.
„To platí především pro větší provozy, které si nemohou dovolit dlouhodobé přerušení výroby vzhledem ke specifikům svých produktů, jako jsou čerstvé pekařské výrobky a chlazené potraviny,“ pokračuje. Podle něj se zatím jedná pouze o jednotky podniků, které v tomto odvětví kvůli výpadku zaznamenaly ztráty. „Aktuálně situaci u našich členů aktivně zjišťujeme, abychom získali komplexní přehled o rozsahu dopadů,“ dodává.
Zda firmy budou mít na náhradu škod nárok, bude záležet především na jejich pojištění. ČEPS totiž od pátečních 12:00 vyhlásil stav nouze podle energetického zákona. Ten říká, že v tomto případě nemají na náhradu škod právo, což potvrzuje i Čížek.
„Dle stávajícího platného znění EZ firmy skutečně na náhradu škody nárok nemají. Bude záležet na tom, zda jednotlivé firmy mají uzavřená specifická pojištění i pro tento typ výpadku dodávek elektřiny,“ říká hlavní ekonom Svazu průmyslu.
O náhradách škod za výpadek proudu se rozhodne na základě analýzy příčin blackoutu. „Budeme postupovat podle zákona podobně jako u jiných mimořádných událostí. Společnost ČEPS vyhlásila nouzový stav z důvodu vyšší moci. Podle obecně platné právní úpravy jsou náhrady škod možné v případě, pokud dojde k pochybení. Počkejme si tedy na konkrétní příčiny událostí, které se nyní detailně analyzují,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
Služby operátorů
Výpadek mobilních služeb postihl zhruba 65 tisíc zákazníků společnosti Vodafone. Problémy s internetem potom mělo na 275 tisíc zákazníků. Podle slov tiskového mluvčího Ioannise Papadopoulose došlo v některých lokalitách po výpadku elektrické energie k poškození síťových zesilovačů, především v pražských Malešicích a Strašnicích.
Na obnově jejich funkčnosti nyní pracují. „Naši technici odstraňují tyto závady postupně již od pátku, včetně víkendových dnů, a v opravách pokračují i dnes. V některých případech bohužel nebyl umožněn přístup do objektů, což opravy zpomalilo,“ uvedl pro SZ Byznys Papadopoulos. Materiální škody zatím společnost dle jeho slov není schopná vyčíslit.
Ostatní operátoři žádné potíže v souvislosti s výpadkem už neevidují. Podle společností T-Mobile a O2 je od pátečního odpoledne síť stabilní.
„V pátek i v sobotu jsme evidovali dotazy na nefunkční zařízení, v případě přetrvávajících potíží vždy doporučujeme zařízení restartovat, případně proces provést opakovaně nebo zařízení nechat i vypnuté na pár minut a pak zkusit znovu zapnout,“ radí mluvčí T-Mobile Patricie Šedivá.
Služby se podařilo plně obnovit i operátorovi O2. „V tuto chvíli jsou již přípojky funkční. V případě, že zákazníci evidují jakýkoli individuální problém, doporučujeme provést restart zařízení, případně provést základní diagnostiku přípojky a nahlášení prostřednictvím MojeO2,“ říká mluvčí O2 Veronika Zachariášová. Škody operátoři začínají teprve vyhodnocovat.
Škody v gastronomii
Páteční výpadek zasáhl i gastronomický sektor. Výše škod podle organizací bude sahat do desítek milionů korun. „Výpadek elektřiny znamenal nejen ztrátu všech připravených pokrmů, ale také zrušení tisíců rezervací a zásadní výpadek tržeb,“ uvedl pro ČTK předseda sekce gastronomie Hospodářské komory ČR Luboš Kastner. „Ministr Vlček by měl přestat bagatelizovat dopady blackoutu a začít jednat. Česká gastronomie potřebuje pomoc, ne prázdné fráze,“ řekl. Upozornil, že pátek bývá pro gastronomický sektor klíčový den provozu.
„Je neakceptovatelné, aby ministr prohlašoval, že blackout neměl vážné dopady, aniž by se zajímal o konkrétní škody v jednotlivých sektorech,“ podotkl Josef Jaroš, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR pro ČTK. Podnikatelské organizace po ministrovi průmyslu a obchodu žádají návrh na kompenzační opatření.
Škody podle Tomáše Prouzy postihly i obchody, i když v menší míře než gastronomii. „I tak se budou počítat v milionech korun, jak kvůli neprodaným potravinám, které se musely zlikvidovat, tak kvůli výpadku tržeb a dodatečným nákladům na znovuuvedení prodejen do provozu,“ uvedl Prouza.