Článek
I když může příprava české stavby století pokračovat, všechny překážky ještě nejsou zažehnány. Smlouvu na stavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech za celkem 407 miliard korun podepsala korejská KHNP s firmou Elektrárna Dukovany II na začátku června, francouzská společnost EDF, která v tendru neuspěla, poté uvedla, že nebude podnikat v Česku žádné další právní kroky. To však neplatí pro stížnosti, které Francouzi podali k Evropské komisi.
Podle nich totiž KHNP čerpala státní subvence, což je v rozporu s evropským právem. To však korejská firma odmítá.
„KHNP komunikuje s Evropskou komisí, aby jim předala informace a dokázala, že jsme nedostali žádnou státní podporu, která by narušovala vnitřní trh. Podle našich informací předpokládáme, že nebudou pokračovat v žádném dalším vyšetřování. Rozumíme však, že to je na rozhodnutí nezávislé autority v Komisi. Budeme s Evropskou komisí dále spolupracovat,“ říká mluvčí KHNP Lisa Kimová. Zatím ale Korejci nedostali žádné informace, že by Komise zastavila vyšetřování.
Korejci nyní zvažují odpověď na kroky EDF, které vedly k odložení podpisu smlouvy, což znamenalo zpoždění přípravy stavby. Kvůli zhruba měsíčnímu zpoždění prací na projektu by KHNP mohla žádat o náhradu škody.
„Bereme kroky EDF jako velmi vážné porušení zásad mezinárodního tendru a hospodářské soutěže. Aktuálně zvažujeme všechny možné právní a strategické reakce. Mohu akorát říct, že jsme plně připraveni v případě potřeby podniknout rázné a právně odůvodněné kroky,“ popisuje Kimová.
Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček ve středu jednal v Jižní Koreji se zástupci KHNP a ujišťoval se, že projekt běží podle plánu. „Zajímalo nás, jaké další kroky dělají. Zároveň se rozeběhly přípravné práce z pohledu hydrogeologie a archeologie, což Korejci sami chtějí vidět,“ říká Vlček.
Zakázky na turbínu a další
Zástupci korejské firmy včetně generálního ředitele KHNP Jooho Whanga přiletí do Prahy příští týden a budou pořádat akci pro české firmy, které by se chtěly podílet na stavbě nových Dukovan jako subdodavatelé.
Již v květnu KHNP uzavřela smlouvy o smlouvách budoucích s několika českými firmami, které by měly dohromady obstarat 30 procent dodávek. Mezi nimi je například Doosan Škoda Power, který vyrobí turbínu a připraví sekundární okruh, nebo společnosti ZAT, ÚJV Řež či Škoda JS. Právě s poslední jmenovanou podle Kimové v poslední době KHNP jedná velmi intenzivně.
Jednání mezi českou a korejskou stranou se týkala právě zapojení tuzemských podniků, přičemž se Ministerstvo průmyslu chtělo ujistit, zda KHNP splní vše, co na začátku slíbila. „Děláme vše proto, abychom se ujistili, že dosáhneme 60procentního zapojení českého průmyslu,“ říká Kimová.
„Důležité za nás je, že jednání pokračují a firmy se do nich zapojují. V dalších týdnech bude dotaženo několik dalších smluv. Přesně to jde podle plánu,“ popisuje Vlček.
Přestože geologický průzkum v oblasti, kde bude nová elektrárna stát, začne v srpnu, a první výkopové práce jsou naplánovány až na rok 2029, KHNP s Elektrárnou Dukovany II musí řešit řadu detailů ohledně přípravných prací.
„Ještě nestavíme, investujeme ale hodně času a člověkohodin do přípravy a procesu licencování. Nemohu ale komentovat, kolik peněz do této části investujeme,“ říká Kimová.
Ministr průmyslu se zástupci českého Parlamentu jednali také s nově zvolenou politickou reprezentací Jižní Koreje. Vlček byl prvním zahraničním státníkem, kterého přijal nový premiér Kim Min-seok.
Dvojice zástupců českého Senátu a Poslanecké sněmovny jednaly také se svými korejskými protějšky. „Bavili jsme se o náplni celé naší mise, a to je o hospodářské spolupráci a možných investicích korejských firem v Česku. Vypadá to, že na tom vydělávají jen Korejci, ale tak to není. Vydělávají na tom i české firmy, nebo minimálně zaměstnávají české občany,“ popisuje předseda senátního výboru pro hospodářství a energetiku Miloslav Plevný. Z pátečních politických jednání s premiérem i členy parlamentu vzešlo, že nové korejské politické zastoupení český projekt podporuje.