Hlavní obsah

Proti strachu z injekce: Češi vymysleli aplikátor ve tvaru dětské hračky

Rozhovor s Martinem Pilným o projektu Tugi.Video: Silvie Friedmannová, Seznam Zprávy

 

Reklama

5. 12. 2021 8:30

Český start-up Tugi získal pro svůj aplikátor pro injekce přes 150 ochranných známek a patenty v Evropě, Japonsku, Číně, Indii a USA. Výrobu zajišťuje Rubena Náchod.

Článek

Řada lidí řeší nechuť k medicínským jehlám nebo se jich přímo bojí. Přitom si potřebují aplikovat například inzulin či jiné látky. Český startup Tugi přišel s nápadem, jak strach z jehel a s ním svázané nepohodlí mírnit - za pomocí aplikátoru s roztomilým designem.

Na začátku příběhu byli čtyři kolegové z plzeňské IT firmy. Když jejich kamarádce ve 23 letech lékaři diagnostikovali roztroušenou sklerózu, chtěli jí pomoct zvládnout každodenní injekce.

„Velmi záhy jsme zjistili, že stejný problém, jaký řešila naše kamarádka Terezka, řeší miliony lidí po celém světě,“ vysvětlil Martin Pilný, spoluautor projektu.

Vypadá to jednoduše, ale ve chvíli, kdy vám někdo dá ruky injekční stříkačku a řekne, píchni si to do těla, tak je to trochu jiný pohled na svět.
Martin Pilný, spoluautor projektu

„Důležité je si uvědomit, že sama injekční stříkačka je poměrně malá věc, a když ji máte vzít a aplikovat si injekci do těla, tak je tam souběh dvou věcí: jednak motorika ruky a jednak psychická stránka. Vypadá to jednoduše, ale ve chvíli, kdy vám někdo dá do ruky injekční stříkačku a řekne, píchni si to do těla, tak je to trochu jiný pohled na svět,“ doplnil pro SZ Byznys.

Po osmi prototypech a řadě testů s pacienty v Česku i zahraničí mají v ruce silikonový aplikátor, který měl teď světovou premiéru na největším zdravotnickém veletrhu v německém Düsseldorfu. S produktem, který na první pohled připomíná spíše hračku pro batolata v jásavých barvách, mají velké ambice.

Jen v Česku si lidé ročně aplikují 52 milionů dávek léků na ředění krve a téměř milion dávek na roztroušenou sklerózu.

„Předstoupili jsme na největším veletrhu zdravotnické techniky Medica před odbornou veřejnost a šli jsme si pro zpětnou vazbu a jsme velmi překvapeni a hrdí na to, jaký ohlas jsme způsobili,“ řekl Martin Pilný. Na výrobě se dohodli s Rubenou Náchod, která má se zpracováním silikonu letitou zkušenost.

Na veletrhu se prezentovali jako součást expozice Ministerstva průmyslu a obchodu.

„Od první chvíle jsme v Tugi viděli unikátní potenciál reálně pomoci stovkám milionů lidí po celém světě. Je až s podivem, že žádný podobný produkt na trhu doposud neexistuje. Proto jsme projekt od počátku podporovali a hodláme mu poskytnout zázemí celosvětové sítě poboček CzechTrade,“ uvedl ředitel CzechTrade pro Německo Adam Jareš.

„Nebýt pomoci agentury CzechTrade, Tugi by jen sotva dokázal překročit hranice Česka. Jejich záštita navíc dodává našemu projektu určitou důvěryhodnost, která je ve zdravotnickém oboru klíčová,“ chválí spolupráci další ze zakladatelů Milan Eyberger.

Celý rozhovor najdete ve videu nahoře.

Reklama

Doporučované