Článek
„Paradoxem této situace je, že celkový počet živnostníků se sice snížil, ale zároveň začalo v loňském roce podnikat 77 000 živnostníků, což je nejvíce od roku 2011. Úbytek je tak dán počtem podnikatelů, kteří se rozhodli s podnikáním skončit,“ popsala aktuální čísla o podnikání analytička Czech Credit Bureau Věra Kameníčková. Právě živnostníci, kteří na rozdíl od firem ručí za podnikání celým svým majetkem, podnikání podle ní v případě problémů raději ukončí, než by riskovali bankrot.
V loňském roce ubylo v ČR 1300 živnostníků, v předchozích letech se přitom jejich počet zvyšoval. V Česku začalo v roce 2022 podnikat na živnostenský list 77 000 lidí, o 10 600 více než o rok dříve. Zároveň podnikání ukončilo asi 78 300 podnikatelů, o 36 000 více než v roce 2021. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.
Měsícem, který nejvíce zahýbal počty živnostníků, byl prosinec. Během něj začalo podnikat 4700 lidí. To je ve srovnání se stejným obdobím v předchozích letech spíše nadprůměr. Zároveň se ale 16 700 podnikatelů rozhodlo podnikání ukončit, což je zhruba čtyřikrát více než v prosinci 2021, vyplývá z dat.
Pokud se od nových živnostníků odečtou ti, kteří podnikání opustili, je patrné, že během prosince ČR přišla o 12 000 živnostníků. Počet žen, které se rozhodly s podnikáním skončit, se meziročně zvedl o 120 procent, v případě mužů to bylo 69 procent. V předchozích letech se počet žen podnikatelek zvyšoval rychleji než počet mužů, v loňském roce byl růst v obou případech shodný, uvedl CRIF.
Ve většině krajů podle firmy vzniklo zhruba stejně živnostníků, jako jich zaniklo, a jejich celkový počet se tak nezměnil. Výrazněji živnostníků ubylo pouze na Liberecku, kde na deset zaniklých živnostníků připadlo pouze pět nových. Naopak v Praze loni živnostníků přibývalo, a to rychlostí 14 nových živnostníků na deset zaniklých.
Úředníci berou podnikatele jako nepřítele, říká šéf velké české firmy
Úbytek živnostníků zaznamenalo zejména odvětví obchodu, kde za loňský rok na deset zániků živnostníků připadly pouze tři vzniky. Živnostníků ubylo také v odvětví ubytování a stravování, výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla a v odvětví nakládání s nemovitostmi.
Mezi odvětvími jsou znatelné větší rozdíly než mezi kraji, takže i když v některých odvětvích živnostníků výrazně ubylo, například v informačních a komunikačních činnostech připadlo 23 nových živnostníků na deset zaniklých.
Téměř ve všech odvětvích se loni meziročně počet nových živnostníků zvyšoval, výjimkou je odvětví nakládání s nemovitostmi, kde počet nových živnostníků klesl o osm procent, a zemědělství a lesnictví. V něm podnikání zahájilo o dvě procenta méně živnostníků než v předešlém roce. K největšímu růstu počtu nových podnikatelů došlo naopak ve stavebnictví (o 37 procent). Počet zaniklých podnikatelů rostl meziročně nejvíce v odvětví obchodu, a to o 112 procent, dodal CRIF.