Hlavní obsah

Komentář: V boji o zálohování vyhrálo lobby odpadářů, Česko promarnilo šanci

Kristýna Havligerová
Manažerka pro vnější vztahy Iniciativy pro zálohování
Foto: Správce zálohového systému na Slovensku.

Ilustrační snímek.

Zákon o zálohování PET láhví a plechovek spadl pod stůl. Zvítězil tlak firem, které si z obalů vezmou, co lze zpracovat a zbytek pošlou na skládku, píše v komentáři Kristína Havligerová za Iniciativu pro zálohovaní.

Článek

Už chvíli je jasné a nyní to potvrdil také ministr životního prostředí, že schválit zákon, který měl v Česku zavést zálohování PET lahví a plechovek, se do konce volebního období už nestihne. Je to jednoznačně špatná zpráva – a to jak pro většinu obyvatel Česka, tak pro životní prostředí. Poslanci neprojednáním ignorovali přání veřejnosti, data ze studií, evropské trendy, a především možnost začít konečně cenný materiál opakovaně využívat.

Podle průzkumů by si více než 70 % Čechů přálo, aby byl zálohový systém zaveden. Lidé si uvědomují, že současný způsob nakládání s nápojovými obaly je neefektivní, neekologický a v konečném důsledku i neekonomický. Místo toho, aby obaly končily zpět ve výrobním cyklu, často končí na skládkách, ve spalovnách nebo bohužel i v přírodě. A to i přesto, že Češi odpad zodpovědně třídí. Problém není totiž u spotřebitelů, ale v současném nefunkčním systému třídění, který nevede k systematickému opakovanému využití cenné suroviny – PET a hliníku. Tato realita ukazuje, že i přes dobrou vůli občanů je systém nedostatečný – a selhává.

Zavedení zálohování je přitom osvědčeným řešením, které funguje v řadě evropských i mimoevropských zemí. V současnosti funguje zálohování nápojových obalů v 17 evropských státech, včetně sousedního Německa, Slovenska, ale také Maďarska nebo Litvy. Brzy se přidá Polsko a Řecko. Česká republika se tak stane osamoceným ostrovem uprostřed střední Evropy – a místo aby následovala funkční modely svých sousedů, zůstane pozadu. Přitom po celém světě využívá zálohové systémy více než 350 milionů lidí.

Jedním z hlavních důvodů odmítnutí návrhu byla dezinformační kampaň vedená odpadářskou lobby, která hájí své vlastní ekonomické zájmy. Tento sektor prosperuje právě díky současnému, nefunkčnímu systému třídění – PET lahve, které jsou pro něj zpracovatelsky nejvýhodnější, částečně vytěží, ale zbytek odpadu klidně posílá na skládky či do spaloven. Navzdory námaze, kterou lidé věnují třídění, a navzdory důvěře, že recyklací skutečně pomáhají planetě, zůstává realita velmi smutná.

Je škoda, že se čeští zákonodárci nechali ovlivnit touto lobby, která navíc nedoložila svá tvrzení žádnými studiemi nebo konkrétními daty. Bohužel tak přehlížejí vedle přání voličů i tvrdé ekonomické dopady, které bude jejich rozhodnutí mít.

Kvůli nenaplnění recyklačních cílů bude Česká republika každoročně platit pokuty ve výši až dvou miliard korun, které v důsledku nakonec zaplatí daňoví poplatníci. Tedy běžní lidé.

Zavedení zálohového systému by přitom přineslo hmatatelné benefity: v zemích, kde zálohování funguje, se podařilo významně snížit množství odpadu v přírodě, městech i krajině. Zálohy motivují lidi, aby obaly vraceli, a zároveň zajišťují, že se získaný materiál opravdu recykluje.

Navíc – Evropská unie už schválila pravidla o obalech a obalovém materiálu, která budou pro Česko závazná. To znamená, že zavedení záloh se stejně nevyhneme. Současný přístup Sněmovny tedy pouze odkládá nevyhnutelné a zbytečně prodlužuje období neefektivity a plýtvání. Boj o správné řešení tak nekončí a je potřeba i nadále hledat cestu a vůli, jak společně systém nastavit a schválit, aby byl co nejdříve funkční, a i ČR mohla benefitovat z pozitivních dopadů tak jako většina Evropy.

Zálohování PET lahví a plechovek není jen otázkou ekologie. Je to otázka moderního, funkčního a odpovědného státu. Jde o nástroj, který má přímý vliv na čistotu veřejného prostoru, míru recyklace a fungování cirkulární ekonomiky. Česko má na to být součástí funkčního řešení. Bez ochoty naslouchat odborníkům i lidem zůstane ale jen dalším státem, který přehlíží potřeby budoucnosti. A za to zaplatíme všichni.

Text vyjadřuje názor Iniciativy pro zálohovaní, kterou v Česku založily společnosti: Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, Heineken Česká republika, Kofola ČeskoSlovensko, Mattoni 1873 a Plzeňský Prazdroj.

V rubrice Komentáře z byznysu přinášíme názorové texty zástupců firem i veřejných institucí k ekonomickým tématům.

Doporučované