Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Čtete ukázku z newsletteru Parket, ve kterém Lukáš Voženílek přináší ty nejdůležitější novinky ze zákulisí finančních trhů. Pokud vás zajímá vývoj burzovních indexů, cen komodit či měnových kurzů, přihlaste se k odběru a celý newsletter budete každé pondělí dostávat do své e-mailové schránky.
V letošním bouřlivém roce se bitcoin ukazuje jako jeden z vítězů mezi investičními aktivy. Zatímco hlavní americké akciové indexy jako S&P 500 a Nasdaq zaznamenaly výrazné propady, bitcoin navzdory výkyvům odolává. Aktuálně se obchoduje kolem hranice 96 000 dolarů a od začátku roku už je dokonce mírně „v plusu“.
Přestože se už v posledních dnech akciové trhy v zámoří dokázaly nadechnout a možná se dostat z nejhoršího, klíčové indexy mají za sebou i tak nejhorší vývoj během prvních 100 dnů prezidentského mandátu za posledních padesát let.
Investory znejistěla především agresivní obchodní politika Donalda Trumpa (zejména zavedení univerzálního desetiprocentního cla na dovoz) a nevyzpytatelné kroky jeho administrativy v oblasti rozpočtu a měnové stability.
Bitcoin navzdory krátkodobému poklesu v úvodu dubna prokázal výraznou odolnost a měsíc nakonec zakončil se ziskem kolem 16 procent. Podle některých odhadů má navíc před sebou další růstový potenciál – některé prognózy hovoří o překročení hranice 120 000 dolarů ještě ve druhém čtvrtletí a možném posunu až na 200 000 dolarů do konce roku.
Trh se pročistil
Podle Petra Hotovce, hlavního analytika fondu p-hat, který se zaměřuje na algoritmické obchodování kryptoměn pomocí umělé inteligence, je důležité chápat letošní vývoj v širším kontextu.
„Bitcoin se ukázal relativně imunní vůči tržní panice nastalé po uvalení cel z 2. dubna. Nemyslím si, že by to bylo tím, že ho najednou většina spekulantů začala považovat za digitální zlato, ačkoli tento narativ nabyl v důsledku cenové odolnosti na popularitě,“ vysvětluje Hotovec pro SZ Byznys.
Důvod stability vidí spíš v tom, že bitcoin po Trumpově inauguraci nejprve prudce oslabil – odepsal přes 20 procent – a trh si prošel silnou očistou.
„Na trhu zůstali jen přesvědčení držitelé. Trumpovo oznámení cel pak způsobilo kapitulaci posledních ‚malověrných‘ a trh se tím očistil. Díky tomu se dnes bitcoin obchoduje výše než na začátku dubna,“ doplňuje analytik.
Korelace s akciemi slábne
Vedle cenové odolnosti bitcoin vykazuje i výraznou změnu ve vztahu k tradičním trhům – oslabuje jeho vazba na technologický index Nasdaq.
Zatímco během pandemie a následného inflačního období se bitcoin často choval podobně jako technologické akcie a reagoval na makroekonomické zprávy velmi podobně jako akciové trhy, letos toto pouto slábne. To podle analytiků naznačuje, že bitcoin se čím dál víc chová jako samostatná třída aktiv.
František Vinopal, předseda České kryptoměnové asociace, vnímá tento vývoj jako důkaz rostoucí důvěry v bitcoin. „Bitcoin v posledních měsících vykazuje výrazné oslabení korelace s indexem Nasdaq, což naznačuje jeho rostoucí nezávislost na tradičních akciových trzích,“ uvádí pro SZ Byznys. Za tímto odklonem podle něj stojí kombinace faktorů – od rostoucího vnímání bitcoinu jako uchovatele hodnoty po jeho odolnost vůči vnějším šokům.
„Například nová cla oznámená prezidentem Trumpem negativně ovlivnila akciové trhy výrazně více než bitcoin, který počáteční pokles na hodnotu okolo 75 tisíc USD nejenže již vyrovnal, ale dokonce zaznamenal nárůst,“ říká. „Navíc decentralizovaná povaha bitcoinu a jeho omezená nabídka přispívají k jeho atraktivitě jako alternativního aktiva v době ekonomické nejistoty.“
Důvěru v bitcoin posilují také konkrétní kroky americké administrativy. V březnu prezident Trump podepsal výkonný příkaz o vytvoření strategické rezervy bitcoinu, čímž se Spojené státy staly s odhadovanými 200 000 BTC největším známým státním držitelem této kryptoměny.
Bitcoin jako nový standard
Kromě cenových pohybů a krátkodobé volatility je patrná i zásadní změna v tom, jak investoři bitcoin vnímají. Už nejde jen o spekulativní nástroj, ale stále víc o aktivum systémového významu.
Tomáš Greif, hlavní stratég a produktový ředitel pražské společnosti Braiins, která od roku 2011 vyvíjí nástroje pro těžbu bitcoinu a provozuje nejstarší těžební pool na světě, to shrnuje jasně:
„Bitcoin se stále více profiluje jako digitální alternativa zlata – nejen coby zajištění proti rizikům spojeným s měnovou politikou, ale také jako nástroj ochrany před globální geopolitickou nejistotou. Dnes už hovoříme o aktivu, jehož tržní kapitalizace převyšuje hodnotu většiny veřejně obchodovaných firem,“ říká pro SZ Byznys.
Vývoj podle něj ukazuje, že bitcoin se v očích investorů čím dál víc přibližuje postavení drahých kovů – zejména coby uchovatel hodnoty. „Argumentace vysokou volatilitou, která byla v minulosti častým protiargumentem, postupně ztrácí na síle – třicetidenní volatilita bitcoinu je aktuálně srovnatelná s indexy jako S&P 500 nebo Nasdaq,“ doplňuje.
Zásadní je i změna prostředí: „Důvěra v bitcoinový ekosystém je na historickém maximu. Výrazný pokrok v regulaci, stabilizace po dřívějších aférách a rostoucí zapojení tradičních finančních institucí naznačují, že bitcoin přestává být vnímán jako alternativní spekulativní aktivum – a stává se etablovanou součástí globálního finančního systému.“
Trumpův návrat do Bílého domu umožnil bitcoinu překonat hranici 100 tisíc dolarů a dostat se na historické maximum. „Jeho administrativa přinesla zatím nejvstřícnější postoj ke kryptoměnám v historii USA. Krátkodobě mohou prezidentova prohlášení ceně škodit, ale dlouhodobě vytvářejí prostředí s dosud nepoznaným růstovým potenciálem,“ uzavírá Hotovec.
V plné verzi newsletteru Parket vždy najdete i souhrn nejdůležitějších zpráv z oblasti akciových trhů a makroekonomických trendů, investiční tipy odborníků nebo novinky z pražské burzy. Přihlaste se k odběru, aby vám nic důležitého neuniklo.