Článek
Čtete ukázku z newsletteru Parket, ve kterém Lukáš Voženílek přináší ty nejdůležitější novinky ze zákulisí finančních trhů. Pokud vás zajímá vývoj burzovních indexů, cen komodit či měnových kurzů, přihlaste se k odběru a celý newsletter budete každé pondělí dostávat do své e-mailové schránky.
Největší klenot londýnské burzy zvažuje, že po více než čtvrtstoletí změní adresu. Mohlo by to otřást nejen britským akciovým trhem, ale i pověstí Londýna coby evropské finanční metropole.
Farmaceutický gigant AstraZeneca uvažuje o přesunu své hlavní kotace z londýnské burzy na Wall Street, kde by se mu mohlo dostat vyššího ocenění i hlubšího přístupu ke kapitálu. A sázky jsou obrovské: Jde o miliardy liber, prestiž a možná i o budoucí směřování celého britského trhu.
Společnost AstraZeneca se na londýnské burze obchoduje od dubna 1999 a do centra pozornosti se dostala během pandemie, kdy ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou vyvinula jednu z prvních vakcín proti koronaviru. Prodávala ji za nákladové ceny, což jí přineslo respekt veřejnosti, ale i kontroverze kvůli vzácným vedlejším účinkům, jako je syndrom krevních sraženin, který se objevil zhruba v jednom až třech případech na milion podaných dávek.
Podle informací britského deníku The Times generální ředitel Pascal Soriot vážně zvažuje možnost, že by AstraZeneca přesunula svůj hlavní listing na americkou burzu. Právě tam vidí větší potenciál, jak získat vyšší ocenění, a tím si usnadnit financování dalšího vývoje inovativních léků. Firma se ale zatím k těmto úvahám oficiálně nevyjádřila.
Úprk na Wall Street
Zájem o americké trhy není náhodný. Wall Street přitahuje farmaceutické či technologické společnosti vyšší likviditou, širší základnou investorů a často i vyššími násobky ocenění než v Evropě. Loňský průzkum společnosti Rathbones ukázal, že britské akcie byly v průměru obchodovány se slevou 20 až 30 procent oproti srovnatelným firmám v USA.
Londýnská burza přitom zažívá krušné časy. Jen loni dosáhl objem kapitálu získaného prostřednictvím primárních emisí akcií (IPO) nejnižší úrovně za téměř tři dekády. V prvním pololetí letošního roku podle Financial Times činil dokonce pouhých 160 milionů liber. Investoři jsou po několika slabších úpisech opatrní, což řadu firem nutí dívat se za Atlantik.
Do USA už svou hlavní kotaci přesunuly například sázkový gigant Flutter či stavební společnost CRH. O stejném kroku uvažuje fintechová firma Wise. Čínský módní gigant Shein zase raději vsadil na IPO v Hongkongu namísto původně zvažovaného Londýna, zatímco společnost Cobalt Holdings své londýnské burzovní plány zcela zrušila.
Výjimky ale existují – třeba norská Visma, která zatím preferuje Londýn, byť své kroky podmiňuje plánovanými reformami britského kapitálového trhu.
Složitý proces
Přesun kotace by pro AstraZenecu nebyl jednoduchou záležitostí. Zatímco některé firmy měly většinu svých akcionářů v USA, AstraZeneca má investorskou základnu rozprostřenou po celém světě. Přesun by tak vyžadoval nejen souhlas regulačních orgánů, ale především podporu širokého okruhu akcionářů.
Dalším faktorem, který údajně AstraZenecu tlačí k úvahám o přesunu, je nespokojenost s britským regulačním prostředím. Kritici poukazují na pomalé schvalování nových léků či nepružný systém tvorby cen, což podle nich brzdí konkurenceschopnost britského trhu pro inovativní farmaceutické firmy.
Na druhé straně AstraZeneca už dnes generuje zhruba 40 procent svých tržeb ve Spojených státech a plánuje tam výrazné investice do výroby a vývoje léčiv. Spekulace o přesunu kotace tak logicky sílí. Možný odchod AstraZenecy z londýnské burzy vyvolává nemalé obavy. Firma je totiž s tržní kapitalizací přesahující 4,6 bilionu korun jejím nejhodnotnějším titulem.
„V době, kdy se vláda i regulátor snaží zatraktivnit City, by takový krok znamenal další těžkou ránu pro Londýn,“ řekla pro deník The Guardian Susannah Streeterová, analytička investiční společnosti Hargreaves Lansdown. Pro Londýn by ztráta AstraZenecy znamenala nejen finanční, ale i symbolickou ránu.
Britská vláda se snaží situaci řešit návrhy na reformy kapitálového trhu, které mají zvýšit jeho atraktivitu pro globální hráče. Zda ale budou stačit k tomu, aby AstraZeneca v Londýně zůstala, zůstává otázkou.
Mezitím akcie AstraZenecy na londýnské burze po zveřejnění zpráv o možném přesunu kotace minulé úterý posílily o 2,8 procenta. Investoři si totiž podle analytiků zaspekulovali, že vyšší ocenění na americkém trhu by nakonec mohlo být pro akcionáře přínosem.
V plné verzi newsletteru Parket vždy najdete i souhrn nejdůležitějších zpráv z oblasti akciových trhů a makroekonomických trendů, investiční tipy odborníků nebo novinky z pražské burzy. Přihlaste se k odběru, aby vám nic důležitého neuniklo.