Hlavní obsah

Trump zesiluje útok na šéfa Fedu a dolar i akcie padají

Foto: Shutterstock.com

Dolar klesl na tříleté minimum.

Dolar klesl v pondělí na tříleté minimum. Analytici tvrdí, že nedůvěru v americkou měnu a její pokles vyvolává především snaha amerického prezidenta Trumpa odvolat šéfa Fedu. Rostou tak obavy z politizace americké centrální banky.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Americký prezident Donald Trump si jako jeden z úkolů pro svůj druhý mandát vytyčil, že dolar bude silný. Jenže od března kurz americké měny klesá. Podle Indexu amerického dolaru ICE, který měří jeho hodnotu vůči ostatním měnám, v pondělí klesl dolar v průměru až na hodnotu 97,92. Tedy na nejnižší úroveň od března 2022. Po páté hodině odpolední středoevropského času stoupla hodnota měny na 98,41.

Nepředvídatelnost americké obchodní politiky i rostoucí izolace, do níž se největší ekonomika na světě pod vedením Trumpa dostává, snižuje víru v ekonomickou stabilitu Spojených států. V pondělí nepadal jen dolar, ale i hlavní americké akciové indexy. Například S&P 500 odepisoval okolo páté hodiny přibližně 2,3 procenta.

K příčinám propadu se podle amerických médií stále silněji připočítává Trumpova kritika předsedy centrálního bankovního systému, Jeroma Powella, jehož se chce republikánský prezident zbavit kvůli rozdílným názorům na hospodářskou politiku.

Foto: Šimon Felenda, Youtube.com

Index je předním měřítkem mezinárodní hodnoty amerického dolaru.

Trump v pondělí Powella kritizoval už potřetí během necelého týdne a znovu ho označil za „pana Moc Pozdě“. „Nejsem s ním spokojen. Když budu chtít, aby odtamtud odešel, tak odejde opravdu rychle, to mi věřte,“ prohlásil už na konci minulého týdne Trump. K prezidentovým vyjádřením na adresu šéfa Fedu přibyla nově také slova ekonomického poradce Bílého domu Kevina Hassetta. Ten potvrdil, že hlava Bílého domu a jeho tým zkoumají, jestli mohou šéfa centrální banky USA odvolat.

Důvodem Trumpových verbálních útoků na Powella je prezidentovo přesvědčení, že příliš pomalu snižuje úrokové sazby. Především skrze ně Fed řídí nabídku peněz v USA. V posledních několika letech se tak centrální banka snažila snížit inflaci, která v červnu 2022 dosáhla svého maxima devět procent.

Za tímto účelem Fed zvýšil úrokové sazby na několikaleté maximum mezi 5,25 procenty a 5,5 procenty. Na vrcholu pandemie covidu, v letech 2020 a 2021, byly úrokové sazby naopak téměř na nule. Díky tomu bylo levnější půjčovat si peníze i uzavírání hypoték. Koncem roku 2024 Fed snížil úrokové sazby oproti předchozím letům a ty se nyní pohybují na úrovni 4,25 až 4,5 procenta –⁠⁠⁠ tedy o celý bod níže, než kde byly před rokem.

Nejistota kolem budoucnosti ředitele Fedu panuje především kvůli tomu, že tlak Bílého domu na odvolání Powella zvedá otázku, jestli si tato nezávislá instituce dokáže i v následujících letech udržet svou nezávislost. Například podle Christophera Wonga, stratéga společnosti Oversea-Chinese Banking Corp, hrozí, že se měnová politika USA zpolitizuje. A právě to zneklidňuje trhy.

„Upřímně řečeno, snaha o vyhazov Powella z funkce je neuvěřitelná. Pokud bude důvěryhodnost Fedu zpochybněna, mohlo by to vážně narušit důvěru v dolar,“ řekl Wong.

„Pokud by byl Powell propuštěn, první reakcí by byla obrovská volatilita na finančních trzích a nejrychlejší odchod investorů z amerických aktiv, jaký si lze představit. Nejenže je zjevně ohrožena nezávislost Fedu, ale vyhlídka na de-dolarizaci a odklon od hegemonie USA je stále reálnější,“ uvedl analytik společnosti Pepperstone Michael Brown podle Yahoo Finance.

Pokles dolaru nebudí pozornost „jen“ kvůli soucitu s Američany. Dopady jeho pohybů se projevují celosvětově. Dolar je považován za globální rezervní měnu a americká aktiva v posledních deseti letech obecně překonávala výkonnost zbytku světa. To podněcovalo rostoucí poptávku po zelených bankovkách.

Americké akciové a dluhopisové trhy však během celní roztržky mezi Trumpovou administrativou a dalšími zahraničními představiteli klesly a zdá se, že s sebou berou i dolar. Snaha o politizaci jedné z nejdůležitějších finančních institucí USA je pak další břemeno táhnoucí měnu dolů.

Doporučované