Hlavní obsah

Elektrárny ve Chvaleticích a Opatovicích stále nemají emisní výjimku

Foto: Shutterstock.com/ David Jancik

Ilustrační foto.

Reklama

19. 11. 21:56

Ani více než tři měsíce poté, co začaly platit nové přísnější emisní limity, nemají elektrárny ve Chvaleticích a Opatovicích platnou výjimku z této normy pro oxidy dusíku a rtuť.

Článek

Krajské úřady v Olomouci a Jihlavě je sice vydaly, odvolaly se však proti nim ekologické organizace a Královéhradecký kraj. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zatím ani o jedné věci nerozhodlo.

„O odvolání ve věci elektrárny Chvaletice bude rozhodnuto již v řádu týdnů. V případě rozhodnutí o odvolání ve věci elektrárny Opatovice běží pro vydání rozhodnutí od doby, kdy nám byl spis doručen, šedesátidenní zákonná lhůta. Znamená to, že rozhodnuto by mělo být do Vánoc,“ uvedla Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení MŽP

Krajský úřad v Pardubicích zatím zahájil přezkum dosavadních integrovaných povolení obou elektráren, řekl vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu v Pardubicích Martin Vlasák. Bližší informace nechtěl poskytnout, řízení je neveřejné.

Elektrárna Chvaletice se snaží získat výjimku pro oxidy dusíku a rtuť již od roku 2019. Již třikrát ji krajské úřady v Pardubicích a Olomouci udělily, dvakrát ji ale ministerstvo životního prostředí zrušilo, naposledy se proti ní odvolaly ekologické organizace Greenpeace a Hnutí Duha. V případě Elektráren Opatovice se proti výjimce vydané krajským úřadem v Jihlavě odvolal Královéhradecký kraj. Vadí mu, že povolené lhůty pro přechod na modernější a účinnější technologie jsou příliš dlouhé. Hejtmanství požaduje, aby elektrárna co nejdříve přešla z uhlí na zemní plyn, nebo dřív splnila závěry o nejlepších dostupných technikách pro velké spalovací zdroje.

Obě elektrárny v minulosti podstoupily modernizaci za miliardy korun. Aby dosáhly požadovaných emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, musely by investovat další vysoké sumy, což je podle nich neúměrné poměrně malému snížení emisí. Chtěly proto na šest až osm let zachovat dosavadní limity.

Ekologická organizace Greenpeace nedávno kritizovala úřady i MŽP za to, že elektrárna Chvaletice na Pardubicku funguje, i když nemá platnou výjimku, a od začátku platnosti nových limitů už uplynulo čtvrt roku. Greenpeace a Hnutí DUHA podaly podněty k ukončení nečinnosti úřadů a žádaly stanovení platných limitů elektrárnám, které nemají výjimku. Krajský úřad Pardubického kraje reagoval zahájením správního řízení, ale není jasné, jak dlouho toto řízení bude trvat. „Fakticky tak úřad dále protahuje svoji záštitu nad nezákonným provozem elektrárny,“ uvedl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Počátkem listopadu podaly Greenpeace a Hnutí DUHA žalobu na MŽP kvůli rozsáhlé rtuťové výjimce pro hnědouhelnou elektrárnu Počerady na Lounsku, kterou vlastní podnikatel Pavel Tykač. Navrhují soudu, aby udělenou výjimku z emisních limitů zrušil.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 megawattů, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.

Elektrárna v Opatovicích nad Labem zajišťuje dodávky tepla do Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi a do přilehlých obcí, celkem jde asi o 63.000 domácností a stovky nemocnic, škol a podniků. Vyrábí rovněž elektřinu. Patří do Energetického a průmyslového holdingu (EPH), který ovládá miliardář Daniel Křetínský.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované