Hlavní obsah

Elon Musk se dočasně stahuje z Twitteru. Předtím výrazně ovlivnil akcie

Foto: flickr.com

Americký miliardář a spoluzakladatel automobilky Tesla Elon Musk.

Reklama

2. 2. 16:14

Nejbohatší muž světa Elon Musk v minulých dnech ovlivnil růst ceny akcií a Bitcoinu. Stačil mu k tomu jen Twitter. Nyní se rozhodl, že nějaký čas nebude na sociální síti aktivní. Zda je to kvůli vlivu na akciové trhy, není jasné.

Článek

Americký miliardář a spoluzakladatel automobilky Tesla Elon Musk oznámil, že nějaký čas nebude na Twitteru. V minulých dnech svými komentáři na této síti ovlivnil ceny akcií některých firem. Musk, který je nejbohatším člověkem světa, už měl v minulosti problémy s regulačními úřady kvůli tomu, že komentoval plány kolem Tesly.

Musk o nynějším záměru informoval svých zhruba 44,8 milionu sledujících. Přesně totéž jim oznámil i loni v červnu, vrátil se ale už asi po dvou dnech. Musk, který vedle Tesly řídí také vesmírnou společnost SpaceX, se ke svému čerstvému vzkazu na Twitteru dál nijak nevyjádřil.

Minulý týden Musk tweetoval o akciích on-line prodejce Etsy, které pak vystoupily na rekord. Podobně jeho zmínka o Bitcoinech a Dogecoinech způsobila citelný růst ceny těchto digitálních měn.

V srpnu 2018 Musk překvapil finanční trhy, když na Twitteru napsal, že uvažuje o převzetí Tesly a stažení jejích akcií z veřejného obchodování. Dodal, že má pro svůj záměr zajištěno financování a že by za akcie podniku nabídl částku výrazně převyšující jejich tehdejší tržní cenu. Akcie Tesly v reakci výrazně zpevnily. Později ale Musk uvedl, že s potenciálními investory stále jedná a že zatím žádná dohoda uzavřena nebyla. Akcie proto výrazně klesly. Investoři, kteří je nakoupili po Muskově prvním tweetu, tak mohli mít vysokou ztrátu.

Musk se kvůli podezření z manipulace s trhem pak dohodl s americkou Komisí pro cenné papíry, že zaplatí pokutu 20 milionů USD a stejnou částku zaplatila i Tesla. Musk byl mimo jiné nucen přistoupit na to, že alespoň na tři roky odstoupí z funkce předsedy správní rady Tesly. Výkonným ředitelem ale mohl zůstat.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované