Hlavní obsah

Euroskeptik Salvini přespal v Senátu, aby se připomněl. Italové ho opouštějí

Foto: Profimedia.cz

Šéf krajně pravicové Ligy Matteo Salvini

Reklama

2. 5. 2020 10:25

Pandemie covidu-19, kvůli níž přijaly vlády omezení volného pohybu i ekonomické činnosti, překreslila politické mapy. V Itálii vzrostla podpora premiérovi Giuseppemu Contemu, ztrácí naopak krajní pravice Mattea Salviniho.

Článek

Jako zoufalý pokus dostat se na stránky novin hodnotí mnozí Italové akci exministra vnitra Mattea Salviniho, který tento týden s černou rouškou lemovanou barvami italské vlajky strávil s několika desítkami zákonodárců své strany noc v budově Senátu.

Chtěl tak protestovat proti podle něj nedostatečným krokům vlády na záchranu ekonomiky zasažené omezeními kvůli pandemii. Také ale potřeboval získat pozornost, když nemůže pořádat mítinky v ulicích, napsal v pátek deník La Vanguardia.

Podle průzkumu veřejného mínění, který zveřejnil v neděli deník Corriere della Sera a který provedla ho společnost Ipsos, klesla za poslední měsíc Salvinimu podpora z 31 na 25 procent. Poprvé od loňských voleb do Evropského parlamentu (EP) se tak dostal pod 30procentní podporu voličů. Loni v červenci měl tento protiimigrační politik podporu i kolem 38 procent.

Naopak Conteho v posledním průzkumu podpořilo 66 procent dotázaných, přitom před dvěma měsíci měl premiér v průzkumech asi 48procetní podporu.

„Někdo jako Salvini potřebuje náměstí, kontakt s lidmi. Je zřejmé, že bez toho a v době krize, která nahrává spíše vládnoucím politikům, je v obtížné situaci,“ míní politolog Giovanni Orsina. „Tím aktem (přenocování v parlamentu) se snaží připomenout, že jeho Liga existuje,“ uvedl Lorenzo Pregliasco, autor knihy Fenomén Salvini.

Když protestní akci v obou komorách parlamentu sedm desítek zákonodárců Ligy ukončilo, Salvini prohlásil, že bude v protestu pokračovat, pokud vláda nebude řešit nynější krizi správně. „Krásný Svátek práce, budete-li vy s námi, budeme i my s vámi, Italové na prvním místě,“ vzkázal v pátek Salvini voličům.

Už dříve prohlásil, že je připraven „manifestovat na náměstích s rouškami a s dodržováním bezpečných rozestupů“. Podle analytiků deníku La Vanguardia je ale jeho strategie zmatená. Nejprve žádal ponechat volný pohyb, poté volal po uzavření celé Itálie a posléze zas vyzýval vládu, aby povolila „chodit ven, pracovat a vydělávat“.

A zatímco Salvini v průzkumech ztrácí, jiná radikální pravice získává. Předsedkyně krajně pravicové formace Bratři Itálie Giorgia Meloniová by dostala podle posledního průzkumu 12 procent hlasů, což je téměř dvojnásobek, než její strana získala loni v květnu ve volbách do EP.

Reklama

Doporučované