Hlavní obsah

Exministr Staněk odpověděl na otázku, koho na jeho místo. Jedno jméno rovnou odstřelil

Foto: vlada.cz

Antonín Staněk dal najevo, kdo by jeho nástupcem být neměl. (Snímek z června 2018, kdy premiér Babiš uváděl Staňka do úřadu.)

Reklama

20. 8. 2019 15:25

Bývalý ministr v odpovědi pro Seznam zkritizoval svoji bývalou náměstkyni Kateřinu Kalistovou.

Článek

Bývalý ministr kultury Antonín Staněk, který odešel z úřadu, protože sociální demokracie nebyla s jeho prací spokojena, se zapojil do debaty, kdo by měl resort vést po něm.

Otázka na nové jméno pro kulturu padla poté, co v pondělí večer vzdal nominaci místopředseda ČSSD Michal Šmarda a zároveň s tím padla první dvě jména dalších adeptů na ministerskou funkci.

Antonín Staněk na dotaz Seznamu, koho by doporučil, zkritizoval svoji někdejší náměstkyni Kateřinu Kalistovou.

„Bude záležet na tom, co vedení ČSSD od nového ministra očekává: podbízet se křičícím umělcům tím, že bude udržovat zavedené pořádky, nebo řešit problémy resortu a zavírat penězovody, na které upozornil například NKÚ ve své včerejší zprávě,” uvedl exministr v písemné odpovědi.

„Pro ten první přistup by byla vhodná náměstkyně Kalistová, která je zodpovědná za stav, jejž NKÚ kritizuje, a která roky zdržuje všechny změny k dotační transparentnosti,” napsal Staněk o své nedávné spolupracovnici, která je v resortu kultury dlouholetou úřednicí a jako náměstkyně má na starosti oblast živé kultury.

Staněk, který se podle událostí posledních týdnů těší přízni prezidenta republiky, připomněl, že se považuje právě za toho, kdo vedl úřad k transparentnosti.

V narážce na to, že návrhu, aby skončil, předcházely jeho personální kroky, kdy odvolal ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění v Olomouci Michala Soukupa, Seznamu Staněk sdělil, že takový přístup považuje za „sebevražedný”.

„Nevím, jestli do toho bude někdo chtít jít,” napsal exministr, který v obou případech zmíněných personálních změn podal trestní oznámení. Zatím však není známo, že by v těchto kauzách policie došla k nějakému závěru.

Oba jmenovaní adepti na post ministra kultury neřekli, jestli by o místo po Staňkovi stáli.

Kateřina Kalistová pro Seznam uvedla, že ji ještě nikdo ve věci vládního angažmá nekontaktoval.

Poslanec a náchodský starosta Jan Birke, který ještě ve Staňkově éře pomáhal na ministerstvu přípravou některých zákonů, nechal dotaz Seznamu bez odpovědi. S odůvodněním, že je v zahraničí na dovolené.

Mezitím se v debatě na sociálních sítích objevila i další jména. Například někdejší místopředseda ČSSD a nyní poradce prezidenta Michal Hašek míní, že by na kulturu měl přijít bývalý poslanec a herec Vítězslav Jandák.

Ten na dotaz Seznamu odmítl Haškův návrh komentovat. Jandák, který je nyní členem Rady Českého rozhlasu a má kvůli tomu momentálně pozastavené členství v ČSSD, řekl, že mu post ministra kultury nikdo nenabídl.

Foto: Seznam.cz

Příspěvek Michala Haška na Twitteru.

Foto: Seznam.cz

Z diskuse na sociální síti Twitter.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené