Hlavní obsah

Exministr Staněk podal trestní oznámení na ředitele muzeí. Vůbec nic se nestalo, řekla policie

Foto: vlada.cz

Bývalý ministr kultury Antonín Staněk.

Reklama

4. 11. 2019 10:29

Policie odložila trestní oznámení na bývalé ředitele Muzea umění Michala Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala. Trestní oznámení na ně podal před odchodem z funkce ministra kultury Antonín Staněk (ČSSD).

Článek

Byla to velká tisková konference, narychlo svolaná den před Velkým pátkem ministerstvem kultury. Tehdejší ministr kultury Antonín Staněk na ní oznámil, že podává trestní oznámení. Později se ukázalo, že míří na dva ředitele olomouckého Muzea umění, kteří údajně nakoupili předražené pozemky pro stavbu Středoevropského fóra v Olomouci (SEFO).

Policie teď trestní oznámení odložila. „Nedošlo ke spáchání trestného činu,“ uvedl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Staňka se ČTK kontaktovat nepodařilo, nebere telefon.

Stavba SEFO se chystá přes deset let a vláda na projekt uvolnila 600 milionů korun. Kromě ceny pozemků ministrovi kultury vadilo, že muzeum žádalo o evropskou dotaci, aniž by mělo vykoupené všechny parcely. „Mohlo se tak jednat o uvedení v omyl a tím pádem podvodné jednání,“ řekla již dříve tehdejší mluvčí Ministerstva kultury Martha Häckl.

Oba bývalí ředitelé muzea výsledek vyšetřování uvítali. „Vyjádření policie mě nemohlo překvapit, vždyť celá záležitost s trestním oznámením byla od začátku nesmyslná,“ uvedl Pavel Zatloukal. Muzeum vedl v letech 1990 až 2013 a výrazně se zasloužil o vybudování Arcidiecézního muzea v Olomouci.

Podobně vnímá závěr vyšetřování Michal Soukup, který vedl muzeum od dubna 2013 až do dubna letošního roku, kdy jej z funkce odvolal tehdejší ministr Staněk. „Nic jiného jsem nečekal, neboť jsme se žádných závažných ekonomických pochybení nikdy nedopustili,“ uvedl Soukup, který je nyní zástupcem ředitele Muzea umění.

Odložení trestního oznámení přivítal i současný ředitel Muzea umění Olomouc Ondřej Zatloukal. „Je to první a zásadní krok k rehabilitaci obou bývalých ředitelů, ale i celé instituce,“ uvedl Zatloukal. V tiskovém prohlášení muzea se k výsledku vyšetřování vyjádřil i ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který Staňka ve funkci nahradil 27. srpna.

„Jsem rád, že celá tato nešťastná záležitost je nyní definitivně uzavřena a vedení muzea se může opět plně soustředit na svou práci,“ uvedl. Za podané trestní oznámení se oběma bývalým ředitelům omluvil v září při návštěvě Olomouce s tím, že je přesvědčen, že se nedopustili trestného činu.

Podoba expozice středoevropského výtvarného umění – SEFO zatím není známa. Zaorálek projekt označil za mimořádně významný. Jeho podobu nechal v gesci muzea a architektonickou soutěž, již žádal jeho předchůdce, označil za riziko. Zástupci muzea dříve uvedli, že ve hře jsou dvě možnosti, a to současný návrh architekta Jana Šépky vybudovat expozici v proluce muzea v Denisově ulici, nebo využít prostory v opuštěných Hanáckých kasárnách.

„O variantách se jednalo, poslední slovo bude mít ministr Zaorálek. Předpokládáme, že výsledek oznámíme v nejbližších dnech,“ řekl dnes ČTK mluvčí muzea Tomáš Kasal.

Projekt SEFO stvrdili podpisem v roce 2008 v Olomouci zástupci zemí visegrádské skupiny. Expozice má představit moderní díla z celé střední Evropy. Centrální depozitář má pojmout až 200 tisíc uměleckých děl. Nyní muzeum vlastní 90 860 sbírkových předmětů s tržní hodnotou zhruba dvě miliardy korun.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené