Hlavní obsah

Fenomén Attenborough. Legenda, které může spojit klimatické příkopy

Foto: Profimedia.cz

David Attenborough odpovídá ve videu na otázky celebrit všech generací.

Reklama

15. 10. 2020 12:11
Článek

Má za sebou úctyhodnou televizní a filmovou kariéru a nedávno dokonce „zbořil Instagram“. Britský přírodovědec David Attenborough poodkrývá tajemství přírody už přes šedesát let. A čím dál hlasitěji mluví o změnách klimatu.

„David Attenborough toho za svůj život natočil hrozně moc. Každý ten cyklus, který přinese, je něčím jiný a nový. Ať už jde o kvalitu záběrů nebo propojení různých koutů světa do jednoho filmu,“ popisuje v Checkpointu Tomáš Růžička, ředitel odboru vnějších vztahů české Agentury ochrany přírody a krajiny.

Attenborough zprostředkoval milionům televizních diváků setkání s nejrůznějšími živočišnými druhy celého světa, od slonů v Tanzanii po kosatky v Patagonii. Dnes čtyřiadevadesátiletý popularizátor dokáže komplikované zákonitosti přírody podat vstřícně a srozumitelně; nedávno měl velký úspěch s videem, ve kterém trpělivě odpovídá na otázky zaslané dětmi.

Veterán Attenborough je stále relevantní i díky tomu, že čím dál intenzivněji mluví o klimatické změně. Podpořil demonstrace za boj s klimatickou změnou a na konci loňského roku si popovídal i se švédskou aktivistkou Gretou Thunbergovou, která protesty odstartovala – mluvili spolu samozřejmě přes Skype, protože nechtěli zvětšit svou uhlíkovou stopu.

„Klimatická změna je dneska tématem pro mladou generaci. Myslím si ale, že David Attenborough prostě přináší svědectví o tom, co se děje. A klimatická změna má zcela zásadní vliv na přírodu. Reflektuje to, co je podstatné,“ říká Tomáš Růžička.

Nejnověji Attenborough spolu s britským princem Williamem představil ceny Earthshot, které mají přispět k řešení velkých environmentálních výzev a stát se jakýmisi „nobelovkami v oblasti životního prostředí“.

Jaké zvíře David Attenborough nemá rád? Jakou novinku si pustit na Netflixu a co je to environmentální žal? Poslechněte si novou epizodu podcastu Checkpoint v přehrávači nad textem (nebo ve vašich podcastových aplikacích).

Checkpoint

Čtvrthodinka o světovém dění s Jolanou Humpálovou (@Jolana_H) a Evou Soukeníkovou (@eva_souk). Každý čtvrtek na Seznam Zprávách, ve Spotify, v Apple Podcasts a dalších aplikacích.

Archiv všech dílů Checkpointu najdete tady, ostatní podcasty Seznam Zpráv zde. Svoje tipy, postřehy, nápady i připomínky nám pište na audio@firma.seznam.cz.

O Checkpointu na sociálních sítích pište s hashtagem #Checkpoint_JolEva.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené