Hlavní obsah

Finále Super Bowlu: Úřady se bojí zvýšeného přenosu nákazy

Fanoušci v předvečer Super Bowlu na Floridě.

Reklama

7. 2. 2021 19:19

Americké úřady varují tamní obyvatele, aby se letos nescházeli kvůli dnešní finálové hře Super Bowl. Obávají se, že na domácích oslavách, kde budou lidé zápas sledovat, se může covid-19 nekontrolovaně šířit.

Článek

Americké úřady se obávají, že by dnes, kdy se hraje finále amerického Super Bowlu, mohlo dojít k vysokému přenosu nákazy covidu-19 po celé zemi.

„Upřímně řečeno mám z neděle a Super Bowlu strach. Obávám se totiž, že se lidé budou scházet,“ uvedla již dříve Rochelle Walenskyová z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Není jediná, kdo se vysoké míry přenosu kvůli finálové hře týmů Tampa Bay Buccaneers a Kansas City Chiefs obává. Spojené státy se přitom snaží masivě očkovat a počet případů v zemi klesá.

„Existuje obava, že pokud jde o účast na této sportovní události v hlavním vysílacím čase, mnoho lidí bude v pokušení polevit v dodržování opatření a budou se scházet doma bez masek. Myslím, že bychom to neměli podcenit a být opatrní,“ dodává Walenskyová.

Americký vládní epidemiolog Anthoni Fauci vyzval lidi, aby Super Bowl společně sledovali virtuálně, a pokud mají potřebu se opravdu sejít, ať tak učiní pouze v úzkém rodinném kruhu nebo s lidmi ze stejné domácnosti.

Expertka na zdravotnický systém z Kansaské univerzity Dana Hawkinsonová dodává: „Pokud se sejdete s 10 až 20 lidmi, existuje velká pravděpodobnost, že někdo z nich bude covid-19 pozitivní. Navíc pokud jste v malém prostoru, můžou se nakazit 3 až 4 lidé.“

Úřady se také obávají, že by k přenosu nemoci mohlo dojít na ulicích, kde se lidé shlukují i na samotném stadionu, kde se akce zúčastní 25 tisíc diváků. Národní fotbalová liga ale tvrdí, že je na akci připravená. Fanouškům poskytne hygienické pomůcky a zajistí, aby byly dodržovány rozestupy. Uvedla také, že 7500 účastníků budou již naočkovaní zdravotníci.

Úřady v Tampě, kde zápas proběhne, zpřísnily opatření i v samotném městě. Lidé tak budou muset nosit obličejové masky i na ulicích.

Reklama

Související témata:

Doporučované