Hlavní obsah

Kanál Dunaj-Odra-Labe: vodní koridor v unikátní chráněné krajině?

7. 10. 9:01

Babišův kabinet schválil zkraje týdne přípravy první části vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe. Týká se úseku mezi Ostravou a polskými hranicemi, kde leží chráněná krajinná oblast a unikátní ekosystém Hraniční meandry Odry.

Článek

Bude to další rána, která kraj dlouhodobě zatížený těžkým průmyslem a špatným životním prostředím znovu poškodí. Tak vyhodnotili pondělní rozhodnutí vlády, která schválila přípravu vodní stavby Dunaj-Odra-Labe na řece Odře, odborníci z Ostravské univerzity. Vyzvali vládu, aby od plánu upustila. Nejsou jediní: budovatelský projekt dlouhodobě kritizují ekonomové, ekologové i dopravní logistici.

„Ekonomický benefit České republiky byl dlouhodobě uplatňován na úkor Moravskoslezského kraje, což se odrazilo na stavu místního životního prostředí a zdraví jeho obyvatelstva. Schválení tohoto projektu v tomto trendu pokračuje a bezprecedentně ohrožuje budoucnost krajiny našeho regionu,“ napsali představitelé nejnovější výzvy z Ostravské univerzity.

Plánovaná první etapa se týká úseku Odry od ostravské části Svinov k polským hranicím, kde by se měl budovaný koridor napojit na polskou část vedoucí až k městu Kędzierzyn-Koźle.

Podívejte se v úvodní fotogalerii, do jaké krajiny by měla dorazit těžká technika. Stavět by se mělo u unikátního ekosystému Hraniční meandry Odry.

Redakce Seznam Zpráv získala svolení publikovat poetické fotografie z této chráněné krajinné oblasti, které pořídil místní rodák, fotograf Jiří Spáčil. Nasnímal ojedinělý přírodní fenomén, který se už na evropských tocích téměř nevyskytuje.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené