Hlavní obsah

Na Moravě začali vyměřovat tratě, kde vlaky zvládnou rychlost přes 160 km/h

Foto: SŽDC

Střelenský tunel u česko-slovenských hranic.

Reklama

29. 8. 2019 11:52

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v minulých dnech uzavřela smlouvy na geodetická zaměření železničních úseků Prosenice-Ostrava Svinov a Modřice-Šakvice. Celkem jde o 100 kilometrů tratí, informovala SŽDC. Podle organizace by geodetický průzkum měl zrychlit přípravy rychlotratí.

Článek

Geodeti začali vyměřovat pilotní úseky vysokorychlostních tratí, po nichž mají v budoucnu jezdit vlaky i více než 160 km/h.

Geodeti vyrazili do terénu hned po podpisu smluv se SŽDC. Pracují na současných tratích i na budoucích trasách mezi Přerovem a Ostravou, respektive mezi Brnem a Vranovicemi. Terénní práce by měly pokračovat přes podzim, do konce letošního roku byla měla SŽDC dostat podrobné mapování v celé délce jihomoravského úseku.

Měření by podle správy železnic mělo zrychlit přípravy. „Zpracování geodetického zaměření v předstihu před zadáním dokumentací pro vydání rozhodnutí o umístění stavby je jedním z kroků, který nám umožní zkrátit dobu přípravy pilotních úseků vysokorychlostních tratí až o pět let oproti standardním postupům,“ uvedl generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.

Stejným způsobem bude organizace postupovat i u dalšího pilotního úseku Praha Běchovice-Poříčany a části spojení Drážďany-Praha, kde aktuálně soutěží zpracovatele.

Výstavba vysokorychlostních tratí by měla výrazně navýšit kapacity současné železniční sítě a také zrychlit spojení na vytížených tratích. Správa železnic při přípravách vybrala pět úseků, jejichž příprava bude postupovat ve zrychleném režimu. Jde o úseky Praha Běchovice-Poříčany, dále Přerov (Prosenice)-Ostrava Svinov na páteřním tahu mezi Prahou, Brnem a Ostravou a úsek Brno (Modřice)-Vranovice na tahu Brno-Vídeň/Bratislava a dva úseky trati mezi Prahou a Drážďany. Stavba prvního úseku by měla začít v roce 2025.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované