Hlavní obsah

Glosa: Správně, nebo špatně? V češtině by nás měly zajímat jiné věci

Foto: Getty Images, Seznam Zprávy

Kreativita, ne chyby. Pojďme se na češtinu začít dívat jinak.

Reklama

20. 10. 2021 14:30
Článek

Přestaňme češtinu vnímat jako diktát. Je víc než to.

Když jsem naposledy, pár měsíců zpátky, psal jazykovou glosu, dostal jsem několik rozhořčených e-mailů. Některým se prostě jen nelíbil můj značně liberální přístup k češtině. Jiní se podivovali, jak si, cituji, „Rusák“ může dovolit něco takového napsat. A další se pozastavovali nad slovy, která jsem použil. Hostka? Jak jako hostka? Vždyť takové slovo NEEXISTUJE.

A tak si říkám, že po čase nastala správná chvíle, abych tyto milé spoluobčany podráždil ještě víc.

Ze školy míváme tendenci vidět češtinu dost binárně – tohle je správně a tohle je špatně. Je to celkem pochopitelné, protože nás k tomu nutí testovací systém, kde buď určíme třeba čárku ve větě dobře a projdeme, nebo špatně a dostaneme špatnou známku.

Pomiňme teď na chvíli tu obrovskou fetišizaci pravopisu na úkor třeba kvality mluveného projevu. To pak dopadá tak, že je velká část populace schopna napsat dopis v souladu s pravopisným územ, ale když má speciálně neškolený člověk mluvit na veřejnosti nebo v televizi, nedopadá to dobře.

Ale vraťme se k otázce toho, co je dobře a co špatně. Vezměme si třeba spojení „vyvarovat se“. Řekli byste vyvarovat se něčeho, nebo vyvarovat se něčemu? „Správně“ je ta první varianta, ale doopravdy je to jedno. V národním korpusu najdeme obojí. Pochopili byste obojí. A navíc proč tady nepoužít 3. pád, když jinde z jazyka mizí a za pár set let, pokud se nebude používat víc, může pomalým tempem zaniknout úplně?

Tím vším chci jen ilustrovat, že jazyk je víc než jen správně a špatně. Jazyk je kreativita, která odráží společnost. A jako takový samozřejmě nutně musí reagovat na společenské jevy, ať už je to nástup počítačů a internetu, anebo emancipace žen.

A to nás přivádí zpátky k našemu oblíbenému slovu neslovu „hostka“. Pokud se hádáme o to, jestli to slovo existuje, začneme tím, že jsem ho použil, takže minimálně teď už existuje. A pak si řekněme: rozumíte mu? Víte, jaký je jeho význam? Celkem byste měli, pokud víte, co je host a že přípona -ka se dává pro ženské verze mužských podstatných jmen.

Kdo ví, jaké trendy přinese jazyk v budoucnu. Možná že i takové, které mně nepůjdou přes pusu. Ale pojďme se prosím konečně zbavit té myšlenky, že se jazyk dělí na správně a špatně. A radši znovu objevme tu nekonečnou svobodu, kterou nám dává.

Dvě minuty

Pravidelné autorské glosy osobností Seznam Zpráv. Názory, postřehy, komentáře. Ve dvou minutách, v textu a zvuku, každý všední den.

Dvě minuty můžete poslouchat na Podcasty.cz a ve všech dalších podcastových aplikacích.

Reklama

Související témata:

Doporučované