Hlavní obsah

Hurikán Florence zabil na východním pobřeží USA 17 lidí, to nejhorší Severní Karolínu ale teprve čeká

Bouře si vyžádala už téměř 20 mrtvých.Video: Jolana Humpálová, AP, Reuters

 

Reklama

17. 9. 2018 8:09

Už v sobotu americký prezident Donald Trump vyhlásil stav přírodní katastrofy v osmi okresech Severní Karolíny, které hurikán Florence zdevastoval.

Článek

Hurikán Florence, který v pátek udeřil na východní pobřeží USA a v neděli zeslábl na tropickou depresi, si ve státech Severní a Jižní Karolína vyžádal již 17 lidských životů. Jednou z posledních obětí bouře je tříměsíční dítě, které zemřelo v mobilním domě, na nějž spadl strom. Bouři, jež rovněž uvěznila stovky lidí v jejich domovech a na řadě míst přerušila provoz, doprovázejí mimořádné lijáky. Především Severní Karolínu podle CNN přitom to nejhorší teprve čeká, v následujících dnech tam hrozí další mohutné záplavy.

První odhady škod po hurikánu hovoří o deseti až šedesáti miliardách dolarů, v přepočtu 219 miliard až 1,3 bilionu korun. Doposud je například hlášeno téměř 800 tisíc domovů a firem, které přišly o elektrický proud. Hrozí také ekologické škody způsobené přívaly vody, jež mohou vyplavit z průmyslových podniků včetně chemických továren toxické látky.

Úřady očekávají, že deště potrvají ještě tento týden a způsobí vylití řady vodních toků z břehů, a to nejen v Severní a Jižní Karolíně. Vydatné srážky se předpokládají i ve státech Virginie a Západní Virginie.

Úřady v Severní Karolíně vyzvaly lidi, aby v tomto státě vůbec nevyráželi na cesty. Mnoho silnic a dálnic je neprůjezdných, přímořské město Wilmington je kvůli zaplaveným komunikacím odříznuté od světa. V Severní Karolíně podle úřadu místního guvernéra nyní působí asi 9 tisíc vodních záchranářů, ale pomoc potřebuje daleko více lidí.

Panují také obavy o osud města Lumberton v Severní Karolíně, které bylo už v roce 2016 zaplaveno při úderu hurikánu Matthew. Hrozí zde další katastrofa, neboť řeka Lumber proniká nedávno opravenou protipovodňovou hrází, uvedla CNN.

Střed bouře se v neděli večer místního času, tedy v noci na pondělí našeho času, nacházel 40 kilometrů od města Greenville v Jižní Karolíně, uvedlo Národní středisko pro hurikány. Florence postupovala západně rychlostí 22 kilometrů za hodinu, doprovázely ji větry o rychlosti 56 kilometrů za hodinu.

Reklama

Doporučované