Hlavní obsah

I když jsme se nesetkali, už nyní tě mám rád. Překvapení odhalené po smrti George Bushe

Záznam celého ceremoniálu – poslední rozloučení s Georgem Bushem. (Video: AP)

 

Reklama

20. 12. 2018 8:23

Nedávno zesnulý exprezident Spojených států George Bush starší deset let sponzoroval dítě na Filipínách. Dopisoval si s ním pod jménem George Walker a chlapec Timothy netušil, kdo pomáhá financovat jeho školu i stravu.

Článek

Poprvé o Bushově pomoci tento týden informovala charitativní organizace Compassion International, která zajišťuje pomoc chudým dětem na celém světě prostřednictvím místních farností.

První dopis Bush napsal v roce 2002, kdy jemu bylo 77 let a Timothymu sedm. „Drahý Timothy, chtěl bych být tvým novým dopisovým kamarádem. Jsem starý muž, je mi 77 let, ale mám rád děti. I když jsme se nesetkali, už nyní tě mám rád. Žiji v Texasu, budu ti občas psát. Přeji hodně štěstí,“ stojí v prvním kontaktu.

Bush posílal malému Filipínci dárky každý měsíc až do roku 2012. Byly mezi nimi skicáky, pastelky, potřeby k hraní baseballu.

Timothy z charitativního programu vystoupil v sedmnácti letech a tehdy mu jeden z pracovníků charity prozradil jméno jeho sponzora.

Bush se o činnosti Compassion International poprvé dozvěděl na jednom vánočním koncertě v roce 2001. Korespondenci zahájil už následující leden, ale rozhodl se, že zůstane v utajení s ohledem na bezpečnost malého Filipínce. Bývalý ředitel charity Wess Stafford, který korespondenci uchoval, řekl, že Bush občas podváděl a do dopisů propašoval narážky, které ho mohly prozradit. „Slyšel jsi někdy o Bílém domě, Timothy? Žijí v něm prezidenti Spojených států. Já jsem musel do Bílého domu jít o Vánocích a tady je brožurka, kterou jsem tam dostal,“ napsal například.

O jeho sponzorství a korespondenci nic netušila ani jeho rodina. Dozvěděla se o tom až v roce 2008, kdy se Stafford setkal s Georgem Bushem mladším na státní večeři.

S Timothym už charita není v kontaktu. „Líbí se mi, jak se jeden z nejmocnějších lidí světa bez jakékoli okázalosti přiblížil k nejchudším dětem. Mám pocit, že učinil mnoho dobrých věcí, o nichž nevíme a vědět nebudeme,“ řekl Stafford.

George Bush starší zemřel 30. listopadu ve věku 94 let. Byl 41. prezidentem Spojených států a úřad zastával v letech 1989 až 1993.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované