Hlavní obsah

Ida Kelarová a Česká filharmonie vystoupí k Mezinárodnímu dni Romů

Ilustrační foto.

Reklama

1. 4. 20:18

Česká filharmonie (ČF) pořádá 8. dubna v sále pražské La Fabriky televizní koncert Kamav tut (Miluji tě) u příležitosti Mezinárodního dne Romů

Článek

Letos se k filharmonikům přidá zpěvačka a sbormistryně Ida Kelarová se svou kapelou Jazz Famelija a dětským pěveckým sborem Čhavorenge spolu s hudebníky České studentské filharmonie. „Hosty večera budou také mladí romští umělci klavírista Radek Bagár, kytarista Milan Angelo Novák a taneční skupina Salut Roma,“ informoval mluvčí ČF Luděk Březina.

Koncert v přímém přenosu vysílá ČT art a zhlédnout ho bude možné i na sociálních sítích ČF. „Bála jsem se, že koncert budeme muset zrušit, stejně jako před rokem v dubnu. Pak ale přišla Česká televize s tím, že by náš slavnostní večer vysílali k divákům u obrazovek, a to mě nadchlo. Nikdy jsme nic podobného nedělali, protože jsme před sebou vždycky měli diváky přímo v sále, ale věřím, že i v této jiné podobě to krásně dopadne,“ uvedla Kelarová.

Během slavnostního večera se potká romská, jazzová a klasická hudba. Hudebníci také připomenou deset let od založení dětského pěveckého sboru Čhavorenge. „Z velké části chci náš večer věnovat dětem z Čhavorenge,“ sdělila Kelarová.Během večera bude mít premiéru filmový klip k prvnímu CD Čhavorenge a filharmoniků Hej Romale. Točil se v létě 2020 na Slovensku během letní umělecké školy Romano drom. ČF oslovila v dárcovské kampani na 120 dárců, kteří přispěli, aby se klip, ve kterém si děti z Čhavorenge zahrály, mohl dokončit. „Rádi bychom, aby se tento náš klip rozletěl do světa jako radostná zpráva o tom, že si spolu můžeme rozumět, i když jsme jiní nebo nás oddělují ploty… Klip se jmenuje Baripen, což v romštině znamená hrdost,“ dodala Kelarová.

Chystaný koncert vychází z osmileté spolupráce mezi ČF, Kelarovou a dětským pěveckým sborem Čhavorenge, který podporuje romské děti a mladé lidi nejen v jejich cestě za hudbou. Hudební večer zároveň navazuje na dva velké koncerty k Mezinárodnímu dni Romů, které se v Rudolfinu odehrály v dubnu 2019 za účasti 300 účinkujících a 2000 posluchačů.

„Soužití romské a neromské komunity je v naší zemi silným tématem, o němž nemá příliš smysl mluvit, ale raději něco udělat. Ida Kelarová dělá podle mého názoru to nejlepší, co může: dává dětem šanci na lepší život, přitom je přísná, profesionální a probouzí v nich nejen hudební talent, ale také hrdost a odpovědnost za sebe sama. Tahle Idina cesta má smysl a prospívá romským dětem i muzikantům, kteří se jí za náš orchestr zúčastňují,“ podotkl ředitel ČF David Mareček.

Během osmileté spolupráce ČF a Kelarová odehráli 70 společných koncertů a stovky workshopů v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a ve Velké Británii.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované