Hlavní obsah

Irácké bezpečnostní síly začaly střílet na protestující, 16 mrtvých

Nepokoje v Iráku.

Reklama

24. 11. 2019 22:31

Nejméně 16 lidí v neděli zemřelo v Bagdádu a na jihu Iráku, když příslušníci bezpečnostních sil začali střílet do účastníků protivládních protestů.

Článek

Protestující se v noci sešli na třech mostech v Bagdádu a bezpečnostní síly ve snaze dav rozehnat použily ostré náboje a slzný plyn. O život při tom přišli tři lidé a další byli zraněni. Od čtvrtka, kdy nynější kolo násilných střetů začalo, bylo v irácké metropoli při střetech s pořádkovými silami zabito 16 lidí a zraněno přes sto osob.

Dalších sedm lidí zemřelo v okolí hlavního iráckého přístavu Umm Kasr na jihu země, nejméně 150 demonstrantů je zraněných. Zdravotníci, na něž se odvolává Reuters, uvedli, že příčinou úmrtí byly střelné rány a že někteří z raněných jsou v kritickém stavu.

Nejmenovaný zástupce iráckých bezpečnostních sil v jihoirácké Basře dnešek podle agentury AP označil za „jeden z nejhorších dní“ od počátku protestů.

Policii se v pátek po několikadenní blokádě podařilo otevřít vjezd do přístavu Umm Kasr, přes který se do země ve velké míře závislé na dovážených potravinách dostává obilí, rostlinný olej nebo cukr.

Největší demonstrace od pádu režimu

Podle AP byli v neděli další čtyři lidé zabiti při protestech v provincii Násiríja, úřady oznámily také po jedné oběti v Nadžafu a provincii Díváníja. Zdravotnický personál z nemocnice v centru Násiríje v noci na dnešek evakuoval nemluvňata a další děti poté, co se po areálu rozšířil slzný plyn.

Také v tomto městě položeném na březích Eufratu pokračují i dnes protesty a některé vládní budovy hoří. V Basře zase stovky nespokojených lidí pálily pneumatiky a zablokovaly některé ulice ve městě, a vládní úředníci se tak nemohli dostat do práce.

Od začátku října bylo při masových protestech, které zasáhly hlavně jih Iráku a Bagdád, zabito více než 330 lidí.

Jde o největší demonstrace od pádu režimu diktátora Saddáma Husajna v roce 2003. Účastníci protestů požadují výměnu vládnoucích politiků, kteří jsou podle nich zkorumpovaní a slouží cizím mocnostem, zatímco mnoho Iráčanů žije v bídě, nemá práci, přístup ke vzdělání nebo zdravotnickým službám.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované