Hlavní obsah

Izraelský parlament schválil Netanjahuovu vládu národní jednoty

Foto: Profimedia.cz

Izraelský parlament schválil vládu národní jednoty v čele s Benjaminem Netanjahuem.

Reklama

17. 5. 2020 19:15

Izraelský parlament potvrdil novou vládu národní jednoty, kterou poslancům představil premiér Benjamin Netanjahu. Ten vládu sestavil po dohodě s politickým rivalem Bennym Gancem, s nímž se v čele kabinetu vystřídá.

Článek

Pro kabinet, v němž zasedne celkem 36 ministrů, hlasovalo 73 poslanců, tedy o 12 více, než je požadovaná většina. Vláda pak složila přísahu, a ukončila tak 18 měsíců trvající politickou krizi v zemi. Kabinet začne pracovat přesně týden před tím, než Netanjahu 24. května stane před soudem kvůli obvinění z korupce, informují zahraniční agentury.

Foto: Profimedia.cz

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a Benny Ganc.

„Veřejnost chtěla jednotu, a tu také dostala,“ řekl Netanjahu poslancům, z nichž proti nové vládě hlasovalo 46. Vláda národní jednoty měla původně slib složit už ve čtvrtek, Netanjahu ale oznámil odklad kvůli tomu, že se mu nepodařilo včas dokončit obsazení všech ministerských postů.

Sestavení vlády bylo komplikované mimo jiné i proto, že také v čele některých resortů se budou politici v polovině volebního období střídat. Ganc, který vede centristickou formaci Modrá a bílá, bude zpočátku zastávat post ministra obrany.

Dohoda podle Netanjahua zabránila konání dalších voleb poté, co troje předchozí volby od loňského dubna skončily patem.

Gratulační dopis izraelskému prezidentovi Reuvenu Rivlinovi zaslal dnes český prezident Miloš Zeman. Izraelskému protějšku v něm poblahopřál k úspěšnému sestavení vlády národní jednoty, která, „jak věřím, bude pracovat pro blaho Státu Izrael“, napsal Zeman. „Jsem velice rád, že Izrael i nadále pokračuje v obraně demokratických hodnot, na nichž je založen, a současně posiluje svou regionální pozici,“ dodal.

Netanjahu dnes v parlamentu zmínil možnou anexi židovských osad na palestinském Západním břehu Jordánu, což je bod, který je obsažen i v koaliční dohodě. „Nastal čas“ anektovat části okupovaného Západního břehu Jordánu, prohlásil Netanjahu. „Taková je pravda: tato území jsou tam, kde se židovský národ zrodil a vyvíjel. Je načase uplatnit izraelské zákony a napsat novou slavnou kapitolu v dějinách sionismu,“ citovala Netanjahua agentura AFP.

„Anexe nás nevzdálí míru, přiblíží nás k němu,“ řekl Netanjahu. Podle něj všichni vědí, že statisíce obyvatel Judeje a Samaří zůstanou navždy tam, kde jsou, ať už bude dosaženo jakékoliv mírové dohody. Termínem Judea a Samaří označují izraelské autority Západní břeh Jordánu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované