Hlavní obsah

Jak by vypadaly Vary, kdyby nebyl festival? Nebyl by tu Thermal ani letní kino

Jak by vypadaly Karlovy Vary bez filmového festivalu?

 

Reklama

3. 7. 2017 12:04

Právě probíhá 52. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. 10 dní, během kterých se město kompletně promění. Postarší lázeňské hosty v ulicích vystřídají spíše mladší filmoví fanoušci. Podél řeky vyrostou nafukovací stany, plážové bary a stánky. Festival měl ale v minulosti velký vliv i na celkovou podobu města.

Článek

Jednoznačnou dominantou Varů, která vznikla zejména díky festivalu, je hotel Thermal. Byl postaven v letech 1967 až 1976 podle návrhu manželů Věry a Vladimíra Machoninových a ustoupily mu téměř tři desítky bytových domů. Mezi nimi třeba i dům Alice, Mattoniho vila, hotel Pošta nebo Komenského škola. Od samého počátku se o Thermalu uvažovalo jako o hlavním ústředí Mezinárodního filmového festivalu.

„Prvním festivalem, který už Thermal hostil, byl ten v roce 1978. Je pravda, že Thermal velmi změnil tvář centra Karlových Varů, protože kvůli tomuto komplexu bylo zlikvidováno 27 historických domů, převážně z 19. století," říká Jan Nedvěd, historik karlovarského muzea.

A právě festival se postaral také o to, že mají Karlovy Vary i své letní kino. To už v 50. letech minulého století vyrostlo proti hotelu Richmond u Poštovního dvora.

Samotné kořeny Mezinárodního filmového festivalu se pak datují do roku 1946, kdy byl uspořádán první ročník - tehdy ještě ale v Mariánských Lázních. V Karlových Varech byl festival poprvé pořádán v roce 1947.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované