Hlavní obsah

Jak přežít bouři. Kushner radil princi bin Salmánovi po vraždě nepohodlného novináře

10. 12. 2018

Trumpův poradce Kushner několikrát neformálně hovořil se saúdským korunním princem ohledně Chášakdžího vraždy. (Video: Šimon Trantina, AP, Reuters)

Zeť a poradce Donalda Trumpa Jared Kushner měl vícekrát neoficiálně hovořit s korunním princem Mohamedem bin Salmánem o vraždě novináře Džamála Chášakdžího a radit mu. New York Times to napsaly o víkendu.

Článek

Jared Kushner, miliardář a manžel dcery amerického prezidenta Ivanky, je Trumpovým poradcem pro Blízký východ a obchodní smlouvy. Podle NYT s bin Salmánem od 2. října, kdy byl Chášakdží na půdě saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu speciálním komandem zavražděn, několikrát hovořil.

Měl mu prý nabízet rady, jak se vypořádat s „bouří“, kterou vražda a její vyšetřování spustily. To měl deníku potvrdit zdroj blízký korunnímu princi.

„Od začátku činnosti Trumpovy administrativy Kushner vedl soukromé rozhovory z princem Mohamedem bin Salmánem, v telefonních hovorech a zprávách se oslovují křestními jmény. Lidé obeznámeni s vnitřním fungování Bílého domu potvrdili, že Jared Kushner se stal princovým nejdůležitějším ochráncem ve Washingtonu," stojí v článku New York Times nazvaném: „Kushnerovy námluvy: Jak Saúdové získali přítele v Bílém domě".

Bílý dům učinil prohlášení, ve kterém ujišťuje, že žádné dialogy, které Kushner vedl, neproběhly v rozporu s protokolem a bez přítomnosti zástupců Národní bezpečnostní rady Spojených států.

„Jared Kushner se při každé příležitosti bezvýhradně řídil stanoveným protokolem a instrukcemi se všemi zahraničními zástupci včetně Mohameda bin Salmána," stojí v prohlášení.

Doporučujeme

Další zprávy

Reklama