Hlavní obsah

Jak se platí královna? Harry a Meghan opouštějí promazaný stroj na peníze

Foto: Profimedia.cz

Harry a Meghan.

Reklama

26. 1. 2020 8:57

Odchod Harryho a Meghan z předních řad královské rodiny, tzv. megxit, vyvolal kromě jiného i diskuzi o tom, jak svou nezávislost hodlají vévoda a vévodkyně ze Sussexu platit. Komplexní přehled o toku peněz napříč britskou královskou rodinou ukazuje, o jaké bohatství pár přišel a co možná ještě ztratí.

Článek

Majetek královny Alžběty II. se údajně pohybuje kolem 382,5 milionu liber, tedy asi 11,4 miliardy korun. Odhad zveřejnil v žebříčku miliardářů z loňského roku magazín Forbes.

Jmění druhého nejmovitějšího člena britské královské rodiny je údajně přibližně pětinové, zatímco děti nejstaršího syna a přímého dědice trůnu, prince Charlese, nedosahují ani desetiny, a jejich manželky jsou zhruba na jednom procentu.

Foto: Jan Marek, Forbes, Celebrity Net Worth, Town & Country

Jaký je odhadovaný majetek donedávna „předních” členů britské královské rodiny?

Za zdánlivě horentním bohatstvím britské panovnice, potažmo jejích následníků, se ale skrývá daleko objemnější kapitál, z něhož ročně získává a zbytku své rodiny přerozděluje finance. V podstatě to jsou peníze daňových poplatníků, které pomáhají formální hlavě šestnácti států britského Commonwealthu (Společenství národů) a jejím jmenovaným zástupcům plnit královské povinnosti.

Vedle toho nicméně existuje ještě královnina osobní peněženka, kterou přiživuje rodinné dědictví, v podobě Vévodství lancasterského. Cornwallské zase ročně dofinancuje prince Charlese, který pak z jeho zdrojů podporuje své potomky a jejich rodiny.

Zatímco majetek Williama a Kate tak kupříkladu z těchto dvou zdrojů dál poroste, právě Harry a Meghan se nároku na jeden z něj při své cestě za nezávislostí na Koruně zřekli. Druhý od prince Charlese jim ale patrně – podle zásluh – zůstane.

PŘEHLEDNĚ: Kolik proudí modrou krví a odkud

Příjmy královské rodiny se v samém základu odvíjejí od tzv. Crown Estate, tedy Korunních nemovitostí – původního majetku britské monarchie. Jejich hodnotu vyčíslila Dolní sněmovna pro Parlament Spojeného království k loňskému březnu na 14,3 miliardy liber, což v přepočtu činí asi 426 miliard korun, a jde o zmíněný „daleko objemnější kapitál“.

Jaký je současný objem majetku - pozemků, nemovitostí a jmění - britské monarchie?

Do Korunních nemovitostí spadá portfolio zámků, hradů, kancelářských budov, ale i celých ulic. Nechybí v něm ani pozemky od parků, přes pole až po lesy, třeba i s výsadními právy na těžbu nerostů nebo lov zvěře, ptactva a mořských živočichů v daných oblastech Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska.

Co se týče zemědělské půdy včetně lesních porostů, jde dohromady o 116 tisíc hektarů pozemků.

Král Jiří III. veškeré tyto zemské statky patřící Koruně přenechal už v roce 1760 v tehdejší podobě státní pokladně Velké Británie výměnou za pravidelný podíl, řečeno jinak „výplatu“, vládnoucímu monarchovi a jeho žijícím příbuzným. Takže mohli oficiálně reprezentovat stát a udržovat nemovitosti v jejich správě, které podle stejného zákona vlastní, ale nemohou je prodat a výdělky z nich jdou státu.

Rovná čtvrtina příjmů z Korunních nemovitostí připadá královně Alžbětě II. a její rodině v podobě tzv. Sovereign Grant, tedy státního grantu. Až do roku 2016 činil podíl „pouhých“ 15 procent, tehdy ale započaly opravy a renovace Buckinghamského paláce plánované až do roku 2027, a právě kvůli tomu se britská vláda usnesla na přidání rovné desetiny kvůli vyšším nákladům.

Foto: Jan Marek

Jak funguje tzv. Sovereign Grant, tedy státní grant.

Od března loňského do stejného měsíce letošního roku proto královna rozděluje mezi sebe, své příbuzné a údržbu korunního majetku celkem 82,4 milionu liber po zdanění (v přepočtu 2,4 miliardy korun), přičemž výroční zpráva z webu britské královské rodiny udává, že z celkové částky právě 33 milionů připadne na správu nemovitostí, tudíž údržbu, opravy a renovace.

Částka se počítá z příjmů Korunních nemovitostí ještě za předminulý fiskální rok 2017/18. Zisky toho minulého vzrostly meziročně o 4,3 procenta, tudíž i v dalším státním grantu dostane Alžběta II. od státní pokladny k přerozdělení celkem o 3,5 milionu více: 85,9 milionu liber.

Britská vláda z původního majetku monarchů vydělala k loňskému březnu za deset let dohromady 2,8 miliardy liber, jak uvádějí výsledky hospodaření zveřejněné portálem Crown Estate.

Zisky Crown Estate - státní grant pro rok 2020/2021.

Královská rodina ale umí i šetřit. Za fiskální rok 2018/19 utratila včetně nákladů na správu nemovitostí, které v případě Buckinghamského paláce činily 14,1 milionu liber, celkem 67 milionů. Meziroční nárůst o 41 procent dělaly právě opravy jejího sídla nebo kupříkladu i květnová svatba Harryho a Meghan v kapli svatého Jiří na hradě Windsor.

Co, koho a jak státní grant platí?

Kromě udržování paláců a k tomu se vázající služby proplácí veřejné prostředky v rukou královny Alžběty II. také práci služebnictva a zaměstnanců – těmi se ovšem plněním povinností, například zastupováním Jejího Veličenstva v zahraničí, stávají i členové britské královské rodiny. A tak jsou i jejich pásky, které v jejich případě už druhému zdanění nepodléhají, součástí výplatnice. Stejně tak jako náklady na cestování a ubytování všech včetně členů personálu.

Samotná královská rodina neuvádí, kteří členové dostávají formou výplaty jaký podíl ze státního grantu. Podle britské vlády nejsou z důvodu bezpečnosti jmenovitě uvedené a vyčíslené ani služby osobní ochranky a zabezpečení nemovitostí.

Třeba Charles, princ z Walesu, na svých internetových stránkách sám nicméně přiznává příjem z veřejných financí za poslední dva roky. Loni to mělo být o 0,77 milionu meziročně víc, tedy 1,99 milionu liber.

Také princ Harry a jeho manželka Meghan v souvislosti s odchodem z královské rodiny a finančním osamostatněním na svých stránkách uvádějí, že státní grant se na výdajích „vévody a vévodkyně ze Sussexu podílel jen pěti procenty”. Zbývajících 95 procent jim zatím stále ještě hradí soukromý fond Cornwallského vévodství prince Charlese.

Web britské vlády také dodává, že princ Philip, vévoda z Edinburghu, od svého ustoupení do ústraní v roce 2017, tedy i zřeknutí se účasti na oficiálních událostech a povinnostech, pobírá v souladu se zákonem roční rentu placenou z veřejných prostředků ve výši 359 tisíc liber, v přepočtu 10,7 milionu korun ročně.

Nutno ale přihlédnout i k přínosu, který má například v podobě turismu nebo obchodu královská rodina na britskou ekonomiku. Ten londýnská firma Brand Finance zaměřující se na nacenění značek odhadla v roce 2017 na zhruba 1,8 miliardy dolarů ročně. Státní grant je navíc podmíněný už zmíněnou těžbou nerostů – platí do jejich vyčerpání.

Cornwallské vévodství: peníze princům i princátkům

Zdrojem příjmů pro každého následníka britského trůnu je už od 14. století vévodství Cornwallské, a tak i teď živí prince Charlese, který ze svých příjmů ze soukromého fondu předávaného napříč generacemi královských dědiců financuje i další následovníky: své dva syny, snachy a vnuky a vnučky.

Charles v roce 2019 uvedl, že mu z rodinného dědictví na účet přiteklo celkem 21,6 milionu liber. Z toho celých pět, tedy přes 149 milionů korun, vyplatil dohromady Harrymu a Meghan i staršímu Williamovi a jeho ženě Kate.

Vévoda a vévodkyně ze Sussexu teď ale po dohodě s britskou královnou zůstávají v Charlesově milosti a nemilosti. Státní pokladně už vraceli prostředky ve výši 2,4 milionu liber, které z veřejných zdrojů, tedy státního grantu, utratili za renovaci svého sídla v hrabství Berkshire nedaleko windsorského hradu.

Dědic trůnu s pořadovým číslem 1 se nechal podle deníku The Times dříve slyšet, že Harrymu a Meghan „utáhne kohoutky”, pokud se úplně vzdají své přední pozice v monarchii. To bylo ještě před tím, než Alžběta II. s jejich osamostatněním souhlasila, ale rovněž je zbavila titulů „královská Výsost“.

Celková hodnota fondu Vévodství cornwallského je podle výroční zprávy za loňský rok 923,8 milionu liber. Zahrnuje v sobě i 52 760 hektarů půdy.

Královnina osobní peněženka

Detaily o soukromých investicích a příjmech Alžběty II. nejsou veřejně známé. Do jejího bohatství se ale řadí například také údajně rozsáhlá sbírka známek, uměleckých děl a vlastní prý rovněž akcie na londýnské burze.

I kvůli těmto blíže neupřesněným majetkům se celkové jmění britské panovnice odhaduje podle deníku Wall Street Journal „složitě“.

Veřejně dostupné jsou ale třeba stejně jako v případě Cornwallského vévodství také výsledky hospodaření Lancasterského vévodství, což je fond existující výhradně pro potřeby úřadujícího britského monarchy. Ke konci loňského roku spravoval nemovitosti v hodnotě 549 milionů liber, včetně zemědělských pozemků o rozloze 18 400 hektarů.

Z toho příjmy, které spadají do tzv. Privy Purse, tedy královniny osobní peněženky, činily za rok 2019 podle zprávy fondu celkem 21,7 milionu liber, čímž si Alžběta II. meziročně přilepšila zhruba o jeden a půl milionu.

Kromě přepočtených loňských zisků ve výši 495 milionů korun se do majetku britské panovnice stále počítají také panství Sandringham na východě Anglie a hrad Balmoral ve Skotsku – obě nemovitosti jí po sobě zanechal její otec Jiří VI.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované