Hlavní obsah

Jaká je cena života? Při autonehodě skoro 20 milionů

Foto: twitter.com/hzsjmk

Průměrné odškodné pro pozůstalé po tragických autonehodách přesáhlo 800 tisíc korun.

Reklama

11. 11. 2019 12:42

Ekonomické následky dopravních nehod v Česku dosáhly loni 82 miliard korun.

Článek

Ekonomické následky dopravních nehod v České republice dosáhly v loňském roce podle předběžných údajů 82 miliard korun, tedy zhruba 1,5 procenta hrubého domácího produktu. Novinářům to dnes řekl Ondřej Valach z Centra dopravního výzkumu. Jedna oběť dopravní kolize podle něj vyjde stát na 19,8 milionu korun, jeden těžce zraněný zhruba pět milionů. Na českých silnicích loni při téměř 105 tisících haváriích zemřelo 565 lidí.

„K tomu, abychom vykalkulovali, jaký dopad mají nehody na stát a naši společnost, tak se zabýváme jednotkovými náklady. Ty jsou přímé a nepřímé,“ uvedl Valach. Do první kategorie lze podle něj zahrnout výdaje na zdravotnické služby a zařízení, na příjezd hasičského záchranného sboru k nehodě, na správní orgány či policii. Nepřímé náklady se skládají ze ztráty daní, sociálních výdajů a náhrady škody. V roce 2017 stály podle Valacha havárie Česko 72 miliard korun.

Centrum dopravního výzkumu vytvořilo s pomocí Nejvyššího soudu aplikaci Datanu.cz, která obsahuje veškerá rozhodnutí obecných soudů týkající se sporů o náhradu škody za nehody. „S pomocí aplikace vyčíslíme, kolik stojí průměrné odškodnění pozůstalým a bolestné či finanční náhrada za ztížení společenského uplatnění u zraněných,“ uvedl Valach.

Aplikace je přístupná veřejnosti, používají ji i soudy. Podle Valacha by měla mimo jiné pomoci sjednotit judikaturu. Lidé po nehodě ji také mohou využít k tomu, aby si spočítali, kolik soudy v podobných případech, jako je jejich, obvykle obětem přiřknou. V letech 2013 až 2017 činila podle centra průměrná výše odškodnění za jednoho usmrceného pozůstalým 830 000 korun, u těžce zraněného to bylo 377 000 korun.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované