Hlavní obsah

Ten, který hořel, aby zažehl jiskru. Příběh Jana Palacha. Příběh první pochodně

Pochodeň č. 1. Dokument Televize Seznam (nejen) o Janu Palachovi a Palachově týdnu. (Video: Redakce Seznam)

 

Reklama

16. 1. 2020 10:00

Unikátní dokument Seznam TV věnovaný nejen oběti Jana Palacha, od níž uběhlo padesát jedna let. Vracíme se i k událostem, které o dvacet let později spustily masivní protirežimní akce vedoucí posléze až k pádu komunistů.

Článek

Dokumentární film, který televize Seznam připravila k loňskému 50. výročí, přibližuje život a odkaz Jana Palacha. Muže, který se v lednu 1969 pokusil vlastní zápalnou obětí probudit společnost, skloněnou pod sovětskými okupačními vojsky a otupělou počínající normalizací, z letargie.

Zblízka se podíváme i na Palachův týden v roce 1989. Tehdy, na dvacáté výročí činu Jana Palacha, se sešly na Václavském náměstí tisíce lidí. Přes snahu tehdejší policie setkání zabránit přerostla pieta v protesty proti režimu. Státní represivní složky je brutálně potlačily. Místo skončení protestů a uklidnění situace tak následovaly další, ještě větší demonstrace odporu, které skončily až o pár dní později. Stihly však zažehnout jiskru, která vedla až k sametové revoluci v listopadu 1989.

Pojďte se s námi díky pamětníkům, dobovému tisku a audiovizuálním záznamům vrátit v čase. Dokument Pochodeň č. 1 si můžete pustit v úvodním videu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované