Hlavní obsah

Japonsko zbrojí. Nákupy raket proti KLDR narušují pacifistickou politiku země

Japonsko kupuje rakety vzduch-země středního doletu, reaguje tak na jaderné testy KLDR (Video: AP)

 

Reklama

8. 12. 2017 22:53

Japonsko koupí řízené střely vzduch-země středního doletu schopné zasáhnout Severní Koreu. Ta svými opakovanými jadernými a raketovými zkouškami zvyšuje napětí v regionu.

Článek

Nákup řízených střel považují experti za kontroverzní krok, mohl by podle nich zpochybnit pacifistickou politiku země. Stávající ústava Japonsku zakazuje používat armádu při řešení konfliktů s výjimkou obrany země. Ústava vznikla jako důsledek druhé světové války, v níž bylo Japonsko spojencem Německa a okupovalo velkou část Asie.

Podle japonských médií ministerstvo plánuje koupit rakety vzduch-země o doletu 900 kilometrů od amerických firem a také norské střely JSM (Joint Strike Missile) schopné ničit pozemní a hladinové cíle do vzdálenosti 500 kilometrů.

Podle agentury Reuters půjde o rakety s největším doletem v arzenálu japonské armády. Ta v současnosti disponuje pouze protiletadlovými a protilodními střelami s dosahem méně než 300 kilometrů.

Japonský ministr obrany nicméně zdůraznil, že střely budou Tokiu sloužit výhradně k obraně a že se Japonsko bude nadále spoléhat na Spojené státy v případě nutnosti útoku na nepřátelské vojenské základny.

Japonský premiér Šinzó Abe tento týden v parlamentu prohlásil, že severokorejské raketové zkoušky představují pro Japonsko „bezprostřední hrozbu“ a že jednat s vládou v Pchjongjangu nemá smysl. Severokorejské rakety v poslední době dvakrát při testech přeletěly nad japonským ostrovem Hokkaidó. Minulý týden KLDR otestovala mezikontinentální balistickou raketu, která dopadla do moře do výlučné ekonomické zóny Japonska.

Plán koupit rakety s větším doletem pravděpodobně vyvolá kritiku od opozičních stran v parlamentu. Zvlášť pak od politiků, kteří nesouhlasí se změnami japonské pacifistické ústavy.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované