Hlavní obsah

Játra sedmnáctileté dívky zachránila Josefu Mynářovi život, od první transplantace v Česku uplynulo již 35 let

Rozhovor s Josefem Mynářem. (Video: Tomáš Svoboda, Seznam Zprávy)

 

Reklama

28. 3. 2018 14:23

S transplantovanými játry žije Josef Mynář již 35 let. První Čech, který operaci podstoupil, to považuje za velký zázrak.

Článek

Už pětatřicet let žije s transplantovanými játry někdejší horník a posunovač na železniční stanici Josef Mynář z Tišnova. Právě před pětatřiceti roky se stal prvním pacientem v tehdejším Československu, jemuž byl tento životně důležitý orgán transplantován. V Brně, kde si ve středu tuto z lékařského hlediska přelomovou událost připomínají, navíc vyšlo najevo, že je Josef Mynář výjimečný i z celosvětového hlediska. Patří totiž mezi nejdéle žijící lidi s transplantovanými játry.

Jeho operace se uskutečnila v roce 1983 a vedl ji tým brněnských chirurgů v čele s profesorem Vladimírem Kořístkem, tehdejším přednostou II. Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Zdravotní potíže, které vyvrcholily tehdy unikátním zákrokem, začal Mynář pociťovat ve svých čtyřiatřiceti letech. Cítil se unavený, měl problém se žlučníkem. V roce 1982 se nachladil a nemohl se vyléčit. Lékaři na CT zjistili, že má tříkilogramový nádor, který roste do celých jater. Dárce pro první československou transplantaci se našel brzy. Šlo o sedmnáctiletou dívku, jež se zabila na motocyklu.

Transplantaci zvládli lékaři v tehdy nejkratší době na světě, chirurgové pracovali bez oddechu a operace tak trvala jen necelé tři hodiny. Díky játrům sedmnáctileté dívky žije Josef Mynář již 35 let. Bez transplantace by přitom patrně nepřečkal víc než jen několik týdnů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované