Hlavní obsah

„Je to zbytečné.“ UK nevyhoví Zemanovi a nebude zkoumat Sputnik V

Foto: Profimedia.cz

Ruskou vakcínu Sputnik V prezident Miloš Zeman dlouhodobě prosazuje.

Reklama

14. 4. 13:37

Vědci z Univerzity Karlovy odmítli zkoumat ruskou vakcínu Sputnik V. Podle rektora školy je to zbytečné.

Článek

Vědci z Univerzity Karlovy (UK) nebudou prozkoumávat ruskou vakcínu Sputnik V, jak požadoval prezident Miloš Zeman. Vyplývá to z odpovědi mluvčího univerzity Václava Hájka. Podle rektora školy Tomáše Zimy by bylo zbytečné, aby se univerzitní odborníci posouzením vakcíny zabývali, uvedl Hájek.

Rozhodnutí o použití vakcíny podle něj musí vydat oprávněné orgány, jako je Ministerstvo zdravotnictví, Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Jejich schválení k použití zatím Sputnik V nemá.

Prezident Miloš Zeman, který je dlouhodobým zastáncem ruské vakcíny, oslovil rektora Zimu kvůli Sputniku V v březnu. Rektora požádal, aby vakcínu prozkoumala komise odborníků z Univerzity Karlovy.

„Rektor Zima zaslal panu prezidentovi dopis, ve kterém objasnil důvody, proč je zbytečné toto posuzovat na UK, neboť výsledky klinických experimentů byly publikovány v prestižním časopise LANCET v únoru tohoto roku,“ uvedl Hájek. „Rozhodnutí o použití musí vydat autoritativní a oprávněné orgány, tedy Ministerstvo zdravotnictví ČR, SÚKL a EMA. Tímto oprávněným orgánem UK není a ani nemůže být,“ dodal.

Prezident dlouhodobě požaduje, aby Česko přijalo ruskou vakcínu. Bývalého ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), který neschválenou očkovací látku odmítal, kvůli jeho postoji kritizoval. Spolu s ředitelkou SÚKL Irenou Storovou ho v březnu označil za hlavní překážku pro dodávky Sputniku V.

Nabídka Ruska byla podle nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) na nákup 300 000 dávek vakcíny Sputnik V okamžitě a každý měsíc pak dalších 150 000 dávek. Řekl to v úterý Radiožurnálu. Dodal, že nemá informace o tom, že by tato několik týdnů stará nabídka už neplatila. Arenberger minulý týden v čele úřadu vystřídal Jana Blatného (za ANO).

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované