Hlavní obsah

Jednat o tendru na mýtné nebyl Faltýnkův úkol, řekl Ťok

Jednat o tendru na mýtné nebyl Faltýnkův úkol, řekl Ťok. (Video: Seznam, Seznam Zprávy)

 

Reklama

11. 3. 2019 15:58
aktualizováno • 11. 3. 2019 16:25

Zasahování Faltýnka do mýtného tendru zkritizoval v médiích i premiér Andrej Babiš.

Článek

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) označil jednání předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka s účastníky soutěže v mýtném tendru za krajně nestandardní. Podle něj Faltýnek ani nikdo jiný do dopravní politiky ministerstva nezasahoval.

Faltýnek v pátek připustil, že jednal se zástupci současného provozovatele mýtného systému Kapsch a scházel se i se zástupci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Uvedl, že jeho cílem bylo vypsání tendru, aby Česká republika nemusela řešit, co dál s mýtem. Jednání vedl v minulém volebním období jako člen dopravní koaliční rady. Schůzky považuje za legitimní, podle něj se díky činnosti skupiny ušetřilo 1,5 miliardy korun.

Ťok dnes uvedl, že Faltýnka k jakémukoliv jednání s Kapschem nebo ÚOHS o mýtném tendru nevyzval a nebylo to ani úlohou dopravní koaliční rady. Ta řešila rozšíření mýtného systému na nové úseky. Jednání s účastníky soutěže pak Ťok označil jako krajně nestandardní. „Nemyslím si, že je kohokoliv v politice úlohou jednat s účastníky soutěže,“ dodal.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nevidí důvod k tomu, aby se podezřeními kolem místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka souvisejícími s výběrem mýtného na dálnicích zabývala Sněmovna. Takovou iniciativu ohlásila o víkendu opoziční ODS, v úterý chce na program schůze navrhnout mimořádný bod. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) předpokládá, že Faltýnek se vyjádří k případu na jednání poslaneckého klubu vládního hnutí.

Hamáček před dnešní schůzí vlády novinářům řekl, že v současnosti existují prvotní informace, policie zajišťovala důkazy a získané dokumenty bude evidentně vyhodnocovat a následně nějak postupovat.

„Nevím proč by do toho teď měla vstupovat Poslanecká sněmovna. To by podle mě bylo velmi nešťastné, aby se Sněmovna snažila suplovat policii či státní zastupitelství,“ řekl předseda koaliční ČSSD Hamáček.

Vojtěch soudí, že v případu je nutné získat bližší informace. Očekává proto, že se Faltýnek v úterý vyjádří před poslanci ANO. „Předpokládám, že pan Faltýnek nějakou informaci členům klubu podá. Myslím si, že by to asi bylo namístě, aby se k tomu vyjádřil,“ řekl Vojtěch.

Zasahování Faltýnka do mýtného tendru v rozhovoru pro dnešní Mladou frontu a Lidové noviny zkritizoval i premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj není vhodné, aby suploval roli ministra dopravy.

Ťok suplování své práce někým jiným odmítl. Do dopravní politiky mu podle něj nikdo nemluvil, dopravní koaliční rada měla rozhodovat pouze o rozsahu zpoplatnění nového mýtného systému. O schůzkách Faltýnka se zástupci Kapsche a ÚOHS nevěděl.

K další budoucnosti Faltýnka se ministr dopravy nechtěl vyjadřovat, podle něj je to záležitostí předsedy strany ANO, premiéra Andreje Babiše. Ťok však připustil, že v úterý by se o kauze měl bavit poslanecký klub hnutí ANO.

Ťok také poznamenal, že současná kauza podle něj vypovídá o dění na jaře loňského roku. Ministr dopravy tehdy řekl, že při sestavování nové vlády cítí tlak ze strany Kapsche na to, aby ve funkci nepokračoval. „Tato kauza osvětluje mnohé věci, které v té době vypadaly zvláštně,“ podotkl dnes Ťok.

Policie v současnosti prověřuje veřejné zakázky, kterými se zabýval ÚOHS, včetně tendru na mýtný systém. Ve čtvrtek kvůli tomu zasahovala na několika místech, mimo jiné v bytě Faltýnka nebo ředitele Kapsche Karla Feixe, dále v sídle současného správce mýtného systému a také na ÚOHS. Nikdo v této kauze zatím obviněn nebyl.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované