Hlavní obsah

Češi se pomstili: v Afghánistánu zabili spolupachatele útoku, při němž zemřeli tři naši vojáci

Češi v Afghánistánu. Jejich působení rozebírá šéfkomentátor Seznamu Jiří Hošek. (Video: Petra Krmelová, Seznam Zprávy)

 

Reklama

17. 10. 2018 8:12

Uvedly to Lidové noviny ve svém středečním vydání s tím, že informaci listu potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje.

Článek

České speciální síly zabily v Afghánistánu jednoho z organizátorů srpnového útoku, při němž zahynuli tři čeští vojáci, a dalšího zajaly. Napsaly to dnešní Lidové noviny (LN), kterým informaci o odvetě potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje. Podle jednoho z nich se to stalo před delší dobou při poměrně rozsáhlé operaci. Vedení Ministerstva obrany a armády ani jejich tisková oddělení nechtějí informace komentovat.

Podle deníku Češi vypátrali teroristy, kteří u přípravy útoku asistovali, na základě zpravodajských informací od aliančních spojenců. Na pachatele poté zaútočila 601. skupina speciálních sil generála Moravce z Prostějova.

„My koaliční operace speciálních sil nekomentujeme,” řekl dnes novinářům ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). K jeho slovům se přidal i náčelník generálního štábu Aleš Opata. „Můžu jenom podpořit to, co pan ministr obrany řekl, a ujistit českou veřejnost, že je pravda, že operace speciálních sil a vůbec operace, které česká armáda vede v zahraničí v boji s terorismem, nekomentujeme. Je to jednak takový úzus a jednak to souvisí s operační bezpečností našich vojáků,“ řekl Opata.

Video: Zpověď kamaráda zabitého vojáka. Syna nikdy neviděl, jednou mu o otci budu vyprávět

Zpověď vojáka. (Video: Jaroslav Gavenda)

Situaci nechtěl komentovat ani mluvčí Ministerstva obrany Jan Pejšek. „V průběhu probíhajících operací se nemůžeme a nebudeme vyjadřovat,“ uvedla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Na hlídku složenou z vojáků české, americké a afghánské armády sebevražedný atentátník zaútočil v neděli 5. srpna. Odpálil se v blízkosti šesti vojáků, kteří měli za úkol zajistit místo pro další úkoly. Tři Češi, Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek, zemřeli. Vážně zraněni byli dva Afghánci a Američan. Na místě jim pomáhali čeští zdravotníci a vojáci, kteří v době výbuchu ještě byli v obrněných vozidlech.

Krátce po události armáda uvedla, že podle jejího zjištění nebyl sebevražedný atentátník sám a útok byl připraven.

Česká republika měla do léta v Afghánistánu vojáky, kteří působili na základně Bagrám a v Kábulu. Do země mohla armáda vyslat až 250 svých příslušníků. V červnu Sněmovna schválila rozšíření mandátu o dalších 140 vojáků. Podle webových stránek armády bylo na začátku října v Afghánistánu již 346 vojáků. Armádní plány předpokládaly vyslání jednotky do provincie Lógar, kde by Češi cvičili speciální jednotku afghánské policie, a do provincie Herát, kde by pomáhali s výcvikem afghánských vojáků. Podle dřívějších vyjádření vedení armády se do tohoto výcviku měly zapojit právě prostějovské speciální síly, které nyní podle LN zaútočily na pachatele útoku.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované