Hlavní obsah

Výzva: Jeho fotka diktátora Kima způsobila poprask. I s Havlem a Gorbačovem to byla náhoda, tvrdí Homola

14. 10. 2018

Výzva s multimediálním umělcem Olegem Homolou o jedinečných fotkách světových politiků i snímcích, které se nikdy neodvážil publikovat. (Video: Renata Kalenská, Seznam.cz)

Jsem fotograf z musu, ani to moc rád nemám, připouští multimediální umělec Oleg Homola. Připsal si řadu unikátních snímků, například s Václavem Havlem, Michailem Gorbačovem nebo Alexanderem Dubčekem. A na konci 80. let patřil k nejlepším českým fotožurnalistům oceňovaným i v zahraničí.

Článek

Když byl koncem 80. let na oficiální akci V Pchjongjangu fotografovat severokorejského diktátora Kim Ir-sena, šel si neplánovaně zakouřit. Dílem náhody před ním zastavila limuzína a z ní ochranka vynášela vůdce. Chvíli Oleg Homola váhal, zda zmáčknout spoušť a riskovat problémy. Nakonec se odvážil a výsledkem byla fotografie, která rozhodně nepůsobí jako demonstrace síly severokorejského diktátora.

A stejně tak je dílem náhody každá z dalších slavných fotografií, které Oleg Homola nedávno vystavoval v galerii Czech Photo Centre v pražských Nových Butovicích.

Jeden z nejvýraznějších tiskových fotografů osmdesátých let ve Výzvě Seznamu popisuje svá další prvenství. Mimo jiné poprvé zachytil na společné fotografii Václava Havla s Dagmar Veškrnovou – ještě za života tehdejší první dámy Olgy Havlové. Je také autorem prvního českého kalendáře aktů „obyčejných“ žen.

Držitel mnoha cen ale říká, že fotografii nikdy dělat nechtěl. Jeho hlavním zájmem jsou v současnosti videa a hudba. Oleg Homola vystupuje i se svými dvěma syny Janem a Matějem, kteří jsou členy známé skupiny Wohnout.

Proč se některé snímky severokorejského diktátora Kim Ir-sena nikdy neodvážil publikovat? Jak vznikla jeho fotka Alexandera Dubčeka s Michailem Gorbačovem? A proč považuje za nejcennější fotky ty se svými syny?

Podívejte se na rozhovor v úvodním videu.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Jiří Hošek tweetuje

    Překotný vývoj kolem #brexit. Podle německého @SZ bude dohoda mezi Británií a EU ještě dnes hotová, což ale ostatní zdroje popírají. Do toho ex-ministr pro brexit David Davis volá otevřeně po vzpouře proti premiérce Mayové, pokud by Británie zůstala v celní unii.

  • V Turecku havaroval vůz s migranty. Zahynulo 15 lidí

    Při havárii nákladního vozu převážejícího migranty zahynulo na západě Turecka 15 lidí včetně dětí, informují světové tiskové agentury s odvoláním na tureckou státní agenturu Anadolu. K nehodě došlo na silnici spojující města Aydin a Izmir. Podrobnější informace o identitě migrantů Anadolu ihned neposkytla, napsala agentura Reuters. Vůz údajně na cestě do Izmiru vyjel z vozovky a spadl do koryta řeky.

  • Přijde zemětřesení v bavorské politice? Volby začaly

    V Bavorsku začaly zemské volby. Vyhrát by je měla Křesťanskosociální unie (CSU), která ale nejspíš výrazně oslabí, ztratí většinu v parlamentu a bude muset hledat koaličního partnera. Posílí naopak zřejmě Zelení, kteří se mohou stát druhou nejsilnější stranou. Do zemského sněmu by měla poprvé vkročit protestní Alternativa pro Německo (AfD). Očekávaný propad CSU, která desítky let dominuje bavorské politice, může ohrozit postavení předsedy strany a německého ministra vnitra Horsta Seehofera.

    Volební místnosti se v Mnichově, Norimberku, Würzburgu i jinde ve spolkové zemi sousedící s Českem otevřely v 08:00. Kolem 9,5 milionu oprávněných voličů má čas do 18:00, aby rozhodlo o složení parlamentu na dalších pět let. Bezprostředně po uzavření volebních místností budou známé první odhady výsledků.

Reklama