Hlavní obsah

Jsou pozitivní, Tečka je má za bezinfekční. Podle ministerstva to není chyba

Foto: Shutterstock.com

Ministerstvo zatím technické změny aplikace Tečka neplánuje.

Reklama

12. 11. 2021 19:49

Jsou očkovaní, ale pozitivní – aplikace Tečka je však stále považuje za bezinfekční. Podle Ministerstva zdravotnictví ale nejde o chybu aplikace.

Článek

Přestože je třiadvacetiletá Anna Nevídalová očkovaná, vyšel jí minulý týden pozitivní PCR test.Cítila jsem, že na mě asi něco leze, ale přisuzovala jsem to změně počasí. Myslela jsem si, že jsem jen normálně nachlazená. Pak jsem ale přestala mít chuť a čich, tak jsem se nechala otestovat,“ popisuje.

Výsledek testu jí přišel po pár hodinách formou SMS zprávy, do aplikace Tečka se ale nenahrál. „Neměla jsem nic v mailu, aplikaci, ani na ocko.uzis,“ popisuje žena. Ani desátý den od provedeného testu není jeho výsledek stále nikde zaznamenán. Z hygieny jí stále nikdo nevolal. Přišla jí jen SMS, ve které stálo, že byla nahlášena jako pozitivní.

Podle Tečky je Nevídalová díky platnému očkovacímu certifikátu stále bezinfekční. „Přijde mi, jako kdyby aplikace snad ani nepočítala s tím, že se očkovaný může nakazit,“ říká. Pokud by porušila karanténu a zašla do restaurace nebo na koncert, nikdo by nic nezjistil.

Na podobné případy upozornila Mladá fronta už na konci října. Ministerstvo zdravotnictví se tehdy k situaci nevyjádřilo. „O té chybě slyším poprvé, určitě to prověříme,“ uvedl následně ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci.

Redakci Seznam Zpráv se nyní povedlo vyjádření ministerstva získat. „Aplikace Tečka slouží jako úložiště platných certifikátů, nejde tedy o technický nedostatek nebo chybu. Když je někdo v izolaci, musí být doma a nemůže se dostat do situací, kde by se aplikací prokazoval. Pokud karanténu nedodržuje, porušuje zákon,“ uvedla Martina Čovbanová z tiskového oddělení Ministerstva zdravotnictví.

Zároveň doplnila, že technické změny aplikace neplánují.

Nevídalová upozorňuje ještě na jednu nepříjemnost - kromě SMS jí nepřišlo žádné oficiální potvrzení o pozitivitě. Vzhledem k tomu, že studuje, by ho ale potřebovala kvůli absenci. „Potřebovala bych oficiální certifikát, který by byl dostatečně průkazný a někde třeba i ověřitelný. Takto jsem musela nahrát do univerzitního systému pouze screenshot SMS zprávy,“ dodává.

Očkovala se, certifikát ale platný nemá

Problém s aplikací Tečka řeší i jeden ze čtenářů Seznam Zpráv, který se rozhodl kontaktovat redakci. Byl prý svědkem situace, kdy zaměstnanci podniku odmítli obsloužit očkovanou ženu. Měla totiž ještě původní očkovací certifikát, který se vydával jen do konce května.

Ten po načtení čTečkou zoranžoví a zobrazí se nápis, že certifikát je nevalidován. To může být pro obsluhu matoucí. V nápovědě čTečky se totiž píše jen o zelené a červené barvě, nikoliv oranžové.

Původní certifikáty, jejichž platnost končila v polovině srpna, se dají sice vyměnit na internetu za nové, pro mnohé seniory to může být ale složité. Na otázku, zda by nebylo možné proces výměny certifikátu zjednodušit, ministerstvo neodpovědělo.

Čovbanová pouze popsala několik způsobů, jak je možné si starý certifikát vyměnit za nový. „Jeho držitel se může přihlásit do ocko.uzis.cz nebo do Tečky a získat aktuální verzi certifikátu, naskenovat ho v aplikaci Tečka, kde se automaticky konvertuje na nový, nebo ho vyfotit fotoaparátem chytrého telefonu, který ho odkáže na webovou stránku s novou verzí certifikátu.“

Národní agentura pro komunikační a informační technologie, která má aplikace Tečka i čTečka na starosti, na dotazy nereagovala.

Reklama

Doporučované