Hlavní obsah

Kaplanka v Brně navštěvuje i pacienty na umělé plicní ventilaci

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

18. 3. 21:13

O své nemoci, ale třeba i o uprchlících nebo zbraních si chtějí povídat pacienti ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně, které navštěvuje kaplanka Jana Majerčíková známá jako sestra Františka.

Článek

Denně obejde pět až 20 pacientů. Chodí i na covidová oddělení.

„Většina pacientů vidí svůj stav nadějně, ale jsou i pacienti, kteří vědí, že zemřou,“ řekla sestra Františka. Navštěvuje i pacienty na umělé plicní ventilaci. I když od nich nemá odezvu, mluví na ně nahlas a modlí se za ně.

Nemocniční kaplani poskytují duchovní službu jak věřícím, tak nevěřícím. Ve svatoanenské nemocnici službu zabezpečují tři kaplani. „Naším pracovním nástrojem je rozhovor. Jsme v nemocnici pro kohokoliv. Pro nemocné, jejich příbuzné i pro personál. Chodím za pacienty napříč generacemi, stavy a myšlenkovými proudy,“ uvedla sestra Františka.

Podle ní si ji volají třeba i nemocní, kteří si chtějí popovídat o uprchlících nebo o zbraních. „Zajímá je taky, jestli mám vlasy,“ poznamenala kaplanka. Nejčastěji se na ni ale obracejí lidé, kteří jsou v nemocnici delší dobu a chtějí mluvit o své nemoci. „Kdybych se ocitla v takové situaci já, budu ráda, když za mnou někdo přijde a budu mu moct vypovědět, jak se to stalo a co cítím,“ řekla sestra Františka. Dodala, že pokud má pacient možnost ventilovat svou bolest, často dojde ke smíření.

Návštěvy pacienti vítají obzvlášť nyní, když kvůli pandemii covidu-19 platí dlouhodobý zákaz návštěv. „Už od října docházím i na covidová oddělení. Většina pacientů vidí svůj stav nadějně, ale jsou i pacienti, kteří vědí, že zemřou,“ uvedla sestra Františka. Kromě standardních covidových oddělení navštěvuje i anesteziologicko-resuscitační kliniku, kde jsou nejtěžší případy a lidé na umělé plicní ventilaci v umělém spánku. „Chodím se za nimi modlit, mluvím na ně nahlas, ale samozřejmě odezva od nich není žádná,“ dodala kaplanka. Původně pracovala jako zdravotní sestra, do pastorace nastoupila v roce 2005, kdy služba nemocničních kaplanů začínala.

Nemocniční kaplany nabízejí i jiné nemocnice, jako například Fakultní nemocnice Brno včetně její Dětské nemocnice, znojemská nemocnice nebo Nemocnice Kyjov. ČTK to řekli mluvčí nemocnic.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované