Hlavní obsah

Katalánští separatisté svolali na prosinec demonstraci do Bruselu, očekávají masovou účast

Katalánští separatisté svolali na prosinec demonstraci do Bruselu (Video: AP)

 

Reklama

23. 11. 2017 20:28

Dvě velké separatistické organizace z Katalánska svolaly na 7. prosince do Bruselu velkou demonstraci s heslem Evropo, probuď se! Pomoz Katalánsku!

Článek

Cílem demonstrace je protestovat proti krokům španělské vlády, která koncem října dočasně převzala přímou správu Katalánska kvůli snahám jeho vedení o nezávislost. Podle organizátorů demonstrace je nyní ohrožena demokracie nejen ve Španělsku, ale i v celé Evropské unii, informoval dnes katalánský deník La Vanguardia.

Místopředsedové organizací Katalánské národní shromáždění (ANC) a Ómnium Agustí Alcoberro a Marcel Mauri dnes na tiskové konferenci mimo jiné uvedli, že očekávají masovou účast. Manifestace podle nich bude největší za posledních několik let. Doufají, že přijede „mnohem více než 10 000 lidí“. Alcoberro uvedl, že ANC už pro účastníky akce objednalo pět charterových letů.

„Pojedeme ukázat, že to, co se děje v Katalánsku, není jen naše vnitřní věc,“ uvedl Mauri. Podle něj chtějí EU vysvětlit, že „v ohrožení je demokracie ve Španělsku i v celé Evropě“. Představitelé unijních institucí se v předchozích týdnech opakovaně vyjádřili, že podporují jednotu Španělska a že katalánský problém musí vyřešit Madrid spolu s Barcelonou.

Prosincová manifestace se má konat v centru Bruselu, kde sídlí Evropská komise a další unijní instituce. Účastnit se jí podle organizátorů budou i někteří europoslanci a také členové sesazené katalánské vlády, včetně jejího předsedy Carlese Puigdemonta. Ten spolu se čtyřmi exministry čeká v Bruselu na rozhodnutí belgického soudu o vydání do Španělska k trestnímu stíhání kvůli obvinění ze vzpoury. Té se podle Madridu katalánští politici dopustili snahami o nezávislost Katalánska.

Alcoberro a Mauri stojí nyní v čele organizací ANC a Ómnium, protože lídři těchto skupin jsou od poloviny října ve vazbě. Od začátku listopadu je ve vyšetřovací vazbě i osm katalánských exministrů.

Demonstrace 7. prosince se má konat přesně měsíc poté, co do Bruselu přijelo na 200 katalánských starostů, kteří před sídlem Evropské komise demonstrovali za propuštění politiků ze španělského vězení.

Šance pro katalánské exministry

Osm katalánských exministrů a dva separatističtí lídři by mohli být propuštěni z vazby, neboť jejich kauzu zřejmě převezme jiný soudce. Spekulují o tom některá španělská média. Podle katalánského deníku El Nacional je to velmi pravděpodobné poté, co soudkyně Carmen Lamelaová tento týden souhlasila se sloučením několika kauz odvolaného katalánského vedení.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované