Hlavní obsah

„Obrovská pohroma.“ Chemikálie v Bečvě dál zabíjí desítky tisíc ryb

Foto: HZS Olomoucký kraj

Ryby uhynulé v Bečvě.

Reklama

22. 9. 2020 14:15
aktualizováno • 22. 9. 2020 17:26

Kontaminovaná voda v řece Bečvě se během dneška dostala po toku již do Přerova. Znečištění se již i tady projevilo úhynem ryb. Celkem jich už chemikálie zabila desetitisíce. Podle expertů jde o katastrofu obrovských rozměrů.

Článek

„O jakou látku jde, se zatím nepodařilo zjistit, pravděpodobný zdroj znečištění hledají inspektoři ve Valašském Meziříčí,“ řekla mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Nastoupilová. Ekologická havárie má podle odborníků obrovský rozsah a následky. V místech, kudy zasažená voda prošla, zničila život. I nadále platí varování před odběrem vody z Bečvy, rybolovem či vstupem psů do řeky.

„Kontaminace je v Přerově u tenisových kurtů, kde jsou vidět už otrávené ryby, a bohužel postupuje dál,“ uvedla mluvčí ČIŽP.

Kontaminaci sleduje i přerovská radnice. „Podle sdělení zástupců Českého rybářského svazu se začíná kontaminace projevovat úhynem ryb u loděnice, zatím ne ve velkém rozsahu. Množství uhynulých ryb v Přerově a dále po toku není možné momentálně určit. I nadále platí důrazné doporučení vodoprávního úřadu neodebírat vodu z Bečvy a nevstupovat do ní,“ uvedla radnice na webu.

„Našli jsme už několik otrávených jelců a ostroretek. Hlavně sledujeme, jak se ryby kvůli nedostatku kyslíku vymrskávají z vody. Teď k nám asi dorazila hlavní vlna a zdá se, že se postupně po toku ředí. Kolik ryb skutečně uhyne, budeme vědět tak za dva nebo tři dny, až se zvednou ze dna,“ uvedl Alexander Majer z Českého rybářského svazu v Přerově. Organizace se už v neděli, kdy na veřejnost pronikly první zprávy o úniku chemikálie mezi Ústím u Hranic a Valašským Meziříčím, obrátila na Povodí Moravy, aby uzavřelo Strhanec s cílem zamezit kontaminaci chovných rybníků.

„Ani dnes nevíme, co za látku se dostalo do Bečvy. Jsou nařízeny další odběry a uvidíme. Stále platí důrazné doporučení vodoprávního úřadu neodebírat vodu z Bečvy a nevstupovat do ní. Před vstupem do vodního toku by měli lidé ochránit i své psy,“ sdělila Ivana Hřibová z oddělení vodního hospodářství a zemědělství přerovského magistrátu.

Po zdroji znečištění se stále pátrá, na výsledky laboratorních analýz vzorků vody se stále čeká. „Rozbory vzorků ryb sice prokázaly otravu, ale nepodařilo se identifikovat, jakou látkou,“ podotkla mluvčí ČIŽP. Pozornost inspektorů je směřována do Valašského Meziříčí. „Inspektoři z ČIŽP Brno stále hledají možnou příčinu, v pondělí kontrolovali výustě u případných zdrojů znečištění ve Valašském Meziříčí. Na základě místního šetření vyloučili jako možného původce havárie společnost DEZA,“ doplnila Nastoupilová.

Podle inspektorů, kteří monitorovali zasažený úsek, se pravděpodobně jednalo o jednorázový únik závadné látky do toku. Svědčí o tom i oživení toku rybami v lokalitě Hranice – Teplice nad Bečvou, kde vlna kontaminace prošla v nedělních večerních hodinách. „K další kontaminaci tak nedochází,“ dodala mluvčí ČIZP.

V terénu dál zasahují hasiči, působí v úseku mezi Hranicemi a Teplicemi nad Bečvou a pomáhají s odlovem uhynulých ryb. „V Lipníku nad Bečvou pomáhali s nakládáním ryb do kafilerního vozu,“ řekla dnes mluvčí hasičů Lucie Balážová.

+4

Možné zdroje znečištění hledají i odborníci z Povodí Moravy. „Dokud nebudou odebrané a zanalyzované vzorky z různých míst, budou všechny závěry pouze spekulativní,“ řekl dnes mluvčí povodí Petr Chmelař. Podotkl, že významnou úlohu sehrála vodní nádrž Bystřička, ze které vodohospodáři po nahlášení události navýšili odtok až na patnáctinásobek. „Během pondělka jsme pak z nádrže upouštěli zvýšený průtok 0,5 m3/s. Došlo tím ke snížení koncentrace uniklé látky v korytě toku. I přes maximální nasazení všech zapojených složek a institucí a maximální snaze zmírnit důsledky má tato havárie nedozírné důsledky pro život v řece,“ doplnil.

Následky ekologické havárie jsou obrovské. Podle odborníků kontaminovaná voda otrávila desítky tisíc kusů ryb různého stáří; jen během pondělka bylo podle inspekce vyloveno zhruba 3,8 tuny uhynulých ryb; další zůstávají pod hladinou. Neznámou chemickou látkou byly zasaženy zejména dospělé ryby, převážně proudomilné druhy, jako je ostroretka, podoustev, parma, cejn a chráněná ouklejka pruhovaná, uvedla inspekce. Havárie s tak masivním úhynem ryb se vyskytují pouze ojediněle, podle evidence ČIŽP zhruba jednou za deset let.

Již včera ostravská pobočka Českého svazu rybářů vydala zákaz rybolovu v Bečvě. „Z důvodů ekologické havárie na řece Bečvě je až do odvolání vyhlášen zákaz rybolovu, a to v úseku od obce Choryně až po soutok Bečvy s Moravou. Rovněž se nedoporučuje ve výše uvedeném úseku vstup do Bečvy bez ochranných oděvů a také se nedoporučuje odebírat vodu z Bečvy pro jakékoliv účely,“ uvedli rybáři ve svém prohlášení.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované