Hlavní obsah

Výzva: Kdybych byl „efektivní“ jako Sněmovna, skončím na úřadu práce, říká Ivo Vondrák z ANO

S Čapím hnízdem to není úplně košer. Babiš ale získal od voličů nejvíc preferenčních hlasů, říká Vondrák. (Video: Zuzana Kubátová, Seznam.cz)

Od října tady zuří politický boj. Ze spolupráce s komunisty a SPD nejsem šťastný, ale nemůžeme si dovolit vyhodit potenciální spojence, vysvětluje poslanec a hejtman ANO Ivo Vondrák postup při jednání o vládě.

Článek

Potenciál pro vznik liberálně pravicové vlády po říjnových volbách do Sněmovny existoval, myslí si hejtman Moravskoslezského kraje a poslanec ANO. „Je personální problém důvodem k tomu, aby nefungovala politika jako systém?“ kritizuje Ivo Vondrák odpor pravicových stran k Andreji Babišovi.

Pragmatickými důvody vysvětluje, proč část ANO podpořila Zdeňka Ondráčka na post šéfa komise pro kontrolu GIBS a neumožnila odvolat Tomio Okamuru z vedení Sněmovny. „Okamura je symbol politiky, která nám nevyhovuje, ale nemůžeme si dovolit vyhodit potenciální spojence,” říká Vondrák.

Záznam jednání Sněmovny o personálních čistkách:

Záznam: mimořádná schůze Sněmovny. Tématem byly personální změny, které dělá vláda v demisi (zdroj signálu: Poslanecká sněmovna). (Video: Seznam.cz)

Vondrák je přesvědčený, že voliči zachovají jeho partaji přízeň. Dokládají to i poslední průzkumy. Podle CVVM a agentury SANEP podpora ANO na přelomu února a března posílila. „Mezi mnoha mými kolegy akademiky nebo lékaři je ANO vnímáno hůře, ale podle posledních průzkumů to nevypadá na obrat veřejného mínění,” míní Vondrák.

Proč byla podle Vondráka předchozí vláda premiéra Sobotky úspěšná? Jaká pozitiva vidí na svém stranickém šéfu Andreji Babišovi? A jak chce proměnit Moravskoslezský kraj v prosperující region? Podívejte se na rozhovor v úvodním videu.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.