Článek
Zaběhnuté finanční návyky mohou v našich vztazích a peněženkách nadělat pěknou paseku. Co je tedy prvním krokem k tomu, abychom doma měli klid? Finanční rovnoprávnost. Neohlížejte se po tom, jak vedli domácnost vaši rodiče, a nenoste si model jejich hospodaření do vztahu, vytvořte si vlastní. Dohodněte se s partnerem, kdo za co bude platit, ať máte jasno a předejdete nedorozuměním.
Zprávy z hlavy o osobních financích
Finanční nevěra v Česku. Podívejte se, jak jsou na tom české páry
„Jeden model může být například takový, že každý přispěje stejným dílem. Jiný model je, že jeden platí pravidelné výdaje jako je nájem, elektřina, plyn a ten druhý potraviny a drogerii. A další způsob je, že se dají peníze dohromady, to znamená, že přijdou na jeden účet a z toho se vše platí. Každému vyhovuje něco jiného,“ popisuje některé ze správných modelů finanční expertka Jana Poorsaeed.
Klíčové je zpřehlednit výdaje. Pomoci může platební karta a internetové nebo mobilní bankovnictví. „Doporučuji platit kartou, ne v hotovosti, tím vaše výdaje zpřehledníte, na mobilu nebo v počítači uvidíte, kolik za co utrácíte, vaše výdaje se vám automaticky rozdělí, a tak máte přehled, kolik jste utratili například za jídlo, benzin nebo bydlení,“ doplňuje Poorsaeed.