Hlavní obsah

Když nepomohou země EU, hlásí se Albánie. Nabízí, že přijme 20 migrantů z lodi na Sicílii

Foto: AP

Ilustrační foto.

Reklama

25. 8. 2018 22:00

Albánie dnes nabídla Itálii, že převezme 20 migrantů z lodě Diciotti, která už pátý den kotví s desítkami afrických běženců v sicilském přístavu. Informovala o tom agentura ANSA.

Článek

Italská vláda nechce nechat migranty vylodit a žádá, aby jí s nimi pomohly státy EU. Albánie je zatím jen kandidátskou zemí EU. Loď Diciotti dnes navštívili zdravotníci, kteří doporučili vylodit 17 migrantů kvůli zdravotnímu stavu, pět žen to ale odmítlo, aby mohlo zůstat se členy své rodiny na lodi.

„Ministr zahraničí Enzo Moavero Milanesi děkuje Albánii za rozhodnutí přijmout 20 běženců z lodě Diciotti. Známka velké solidarity a přátelství,” napsalo dnes na Twitteru italské ministerstvo zahraničí.

Italští zdravotníci dnes prohlédli 150 migrantů, kteří jsou na lodi Diciotti už od 16. srpna, kdy je nabrala ve Středozemním moři na trase z Libye do Evropy italská pobřežní stráž. V pondělí italská vláda povolila lodi zakotvit v sicilské Katánii, nenechala je ale vystoupit na pevninu.

Zdravotníci dnes rozhodli, že 11 žen a šest mužů by mělo být z lodi přemístěno do zdravotnického zařízení, protože u některých z nich mají podezření na tuberkulózu. Pět žen ale odmítlo odejít kvůli rodinným příslušníkům na lodi.

Na loď Diciotti nabrala italská pobřežní stráž původně 190 migrantů, většina z nich je podle agentury ANSA z Eritreje. Krátce poté přepravila 13 z nich, kteří byli ve vážném zdravotním stavu, na ostrov Lampedusa. Se zbylými migranty pak doplula na Sicílii. Ve středu večer nechala italská vláda po kritice a nátlaku prokurátora vylodit 29 nezletilých.

Itálie se v posledních letech potýká s masovým přílivem migrantů z Afriky přes Středomoří a nová italská vláda se mu snaží zamezit. Už v červnu oznámil ministr vnitra Matteo Salvini, že nebude v italských přístavech přijímat lodě zahraničních nevládních organizací, protože podle něj nahrávají pašerákům.

Nyní se italská vláda snaží vyvinout nátlak na EU, aby jí s migranty pomohla. Žádá, aby si běžence z lodě Diciotti přerozdělily další země EU, jako to některé z nich už učinily v předchozích týdnech v případě jiných lodí, které připluly do Itálie či na Maltu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované