Hlavní obsah

Klaus nevyloučil kandidaturu na prezidenta a zkritizoval Babiše

Bývalý prezident Václav Klaus.

Reklama

6. 1. 2019 13:29

Exprezident Václav Klaus nevyloučil, že by se mohl opět ucházet o úřad hlavy státu. Domnívá se ale, že to je úkol spíš pro nové generace. Řekl to dnes v televizi Prima.

Článek

„Nevím, jestli starý pán mého věku může o něco takového usilovat,“ řekl Klaus na otázku týkající se jeho případné kandidatury na prezidenta. „Tahle možnost tady je, ale myslím, že to je už úkol pro nové generace,“ dodal. Nová generace si ale podle něj o to musí říct a musí se vyprofilovat.

Zda by prezidentem mohl být jeho syn Václav, odpověděl, že se názorově vyprofiloval dobře a ukázal, že má odvahu foukat proti větru. „Jestli má schopnost přátelské komunikace s miliony voličů, to by se teprve muselo ukázat,“ řekl.

Klaus také zkritizoval vládu premiéra Andreje Babiše (ANO). Otázky týkající se premiérovy rodiny či podnikání označil za nedůležité. Ohledně vlády řekl, že nevidí od opozice žádnou hlubší analýzu Babišovy politiky. Za hlavní problém vlády považuje, že jí chybí koncepce a celková strategie. Premiérovi vyčítal i další věci.

„To jsou jednotlivosti, to je ustupování koaličním partnerům, neuvěřitelně štědré rozdávání všech možných benefitů,“ řekl.

Za Babišovým úspěchem u voličů vidí dárky v podobě například obědů pro školáky zdarma, především za to ale podle něj může slabost opozice, které chybí charismatičtí vůdci. Vláda podle něj učinila i několik dobrých rozhodnutí, jako například nepodpořit pakt o migraci.

Riziková Ukrajina

Klaus cítí rostoucí mezinárodní napětí. Za největší bezpečností problém označil Ukrajinu. „Ona sama je, řekl bych, ponoukána politickými elitami Západu včetně našich, aby co nejvíc provokovala Rusko a prezidenta Putina,“ řekl.

Ruský prezident se podle něj „pořád chová opatrně a střízlivě a nenaskakuje na každou provokaci“. „Což je štěstí, protože kdyby tam byl někdo chaoticky uvažující, tak by ten kotel mohl vybuchnout,“ dodal.

Reklama

Doporučované