Hlavní obsah

Klienti bank konečně můžou také těžit z politiky ČNB. Zvolna začínají růst úroky na spořicích účtech

Foto: Shutterstock, Shutterstock.com

Banky zvyšují úroky na vkladech.

Reklama

2. 1. 2019 18:26

Dosud se zvyšování základní repo sazby centrální banky promítalo jen do zdražování půjček včetně hypoték. V novém roce ale začínají první banky také výhodněji úročit vklady klientů. Zatím se ale banky soustřeďují hlavně na nové klienty.

Článek

Některé banky v souvislosti s růstem úrokových sazeb České národní banky (ČNB) začaly zvyšovat úročení spořicích účtů. Ve středu zvýšila jejich úročení Raiffeisenbank. Základní úroková sazba ČNB, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla loni po pěti zvýšeních na 1,75 procenta.

Raiffeisenbank začala od 1. ledna nabízet spořicí účet s úrokovou sazbou tři procenta ročně, tedy nejvyšší na trhu. Nabídka podle mluvčí Petry Kopecké platí pro všechny klienty, kteří si v bance otevřou osobní účet eKonto Komplet nebo eKonto Smart. Toto úročení se vztahuje na spořenou částku do 150 tisíc korun po dobu šesti měsíců.

„Zvyšovaní úrokových sazeb ČNB se postupně začíná promítat i do zvedání úrokových sazeb na vkladech. Zatímco v roce 2018 banky začaly postupně zvedat úrokové sazby u hypoték a úvěrů, u spořících účtů a termínovaných vkladů k tomu tak rychle nepřistupovaly. Aktuálně začínají některé banky projevovat zájem o nové vklady klientů,“ uvedl analytik Chytrého Honzy Jiří Pospíšil.

Názorně: Jak loni zdražovaly hypotéky.

Pro fyzické osoby u nových vkladů na spořicích účtech byla podle jeho statistiky průměrná úroková sazba na konci listopadu 0,26 procenta.

ING Bank nyní nabízí všem novým klientům dvě procenta na šest měsíců pro částku do 300 tisíc bez dalších podmínek. „Situaci na trhu pozorně sledujeme,“ dodal mluvčí banky Pavel Heřmanský.

Banka Creditas nabízí na spořicím účtu základní úrokovou sazbu 0,8 procenta. Pokud vklad přesáhne 750 tisíc korun, je částka nad touto hranicí úročena sazbou 1,1 procenta. „Zvýšení úroků na spořicím účtu plánujeme,“ uvedla ředitelka retailového bankovnictví Věra Pavlišová.

Zhodnocení 0,5 procenta na spořicím účtu mohou získat klienti Moneta Money Bank, pokud jim na účet chodí měsíčně alespoň 7 tisíc korun. Klienti s prémiovým běžným účtem mohou dosáhnout na 1,1 procenta při zůstatku do jednoho milionu při měsíčním příjmu nejméně 35 tisíc korun a aktuální hodnotě podílových listů nejméně půl milionu korun. „V tuto chvíli zvýšení úrokových sazeb spořicích účtů neplánujeme, do budoucna tento krok nevylučujeme,“ uvedl mluvčí banky Jakub Švestka.

Sberbank při zůstatku do 300 tisíc korun nabízí u některých produktů úročení 1,03 procenta. „Situaci na trhu depozit průběžně vyhodnocujeme, proto od 3. ledna výrazně zvyšujeme sazby korunových termínovaných vkladů pro retailové klienty,“ sdělil šéf komunikace banky Jan Hainz.

Air Bank nabízí u spořicích účtů bonusovou sazbu jedno procento pro zůstatky do 250 tisíc korun a 0,2 procenta nad 250 tisíc korun. Bonusovou sazbu klient získá, když pětkrát za měsíc zaplatí platební kartou Air Bank. „V tuto chvíli změnu úroků naplánovanou nemáme,“ uvedla mluvčí Air Bank Jana Karasová.

ČSOB poskytuje spoření s bonusem, kde lze získat sazbu 0,41 procenta (0,01 procenta plus bonus 0,2 procenta za vedení běžného účtu a další 0,2 procenta za investice). Nabízí také produkt se sazbou 2,4 procenta platnou na jeden rok. Podmínkou je ale investice ve stejné výši, jako je vklad na spořicí účet.

České domácnosti měly loni u bank uložen rekordní objem vkladů, který přesáhl 4,4 bilionu korun. Spořicí účty převážně kvůli malým výnosům za termínovanými vklady a vklady ze stavebního spoření zaostávají.

Reklama

Doporučované