Hlavní obsah

Kliniky, které patří do Babišova fondu, nedostaly povolení pro očkování

Foto: ČTK, ČTK

Premiér Andrej Babiš se byl podívat na to, jak probíhá očkování proti covidu-19. Firmy vložené do jeho svěřenského fondu ale očkovat nemohou.

Reklama

7. 5. 2021 19:56

Dochází k tomu výjimečně. Přesto rovnou dvě žádosti o vybudování očkovacích míst, které podala zdravotnická zařízení patřící firmě FutureLife, byly odmítnuty.

Článek

Dvě zdravotnická zařízení, která spadají do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO), plánovala svá vlastní místa pro očkování proti covidu-19.

Vedení firmy FutureLife chtělo očkovat ve své poliklinice Codum v pražských Modřanech a v hepatologické a gastroenterologické ambulanci v Hradci Králové. Zástupci společnosti plánovali, že by tu mohli každý den naočkovat okolo 500 lidí. Jenže nedostali svolení.

Přitom podle krajských koordinátorů, které Seznam Zprávy oslovily, dochází k odmítání žádosti o zřízení očkovacího místa výjimečně. Od začátku očkování proti covidu-19 v Česku buď neodmítli nikoho, nebo maximálně jednu žádost.

Společnosti FutureLife, která patří do skupiny Hartenberg, zamítli hned dvě její žádosti.

„Já si myslím, že nemají omezovat malá očkovací místa, má očkovat každý, abychom se z toho co nejdříve dostali,“ uvedl pro Seznam Zprávy šéf investiční skupiny Hartenberg Jozef Janov.

„Když je méně pacientů v nemocnicích, tak doktoři a sestry mají kapacity na očkování. Měla by to být absolutní priorita na nejbližší měsíc,“ doplnil.

V hlavním městě podle Janova odmítl žádost firmy, která patří do svěřenského fondu Andreje Babiše, pražský magistrát. V Hradci Králové s tím pak nesouhlasil krajský koordinátor pro očkování.

„Ve strategii kraje byla vyjmenována očkovací centra a v Hradci se plánovalo velké centrum ve fakultní nemocnici. Další centrum by se nevyužilo, nemělo by vakcíny,“ zdůvodnil královéhradecký koordinátor Jaroslav Malý.

Mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman uvedl, že žádost firmy Codum řešili již na konci března.

„Informovali jsme je o skutečnosti, že již tehdy Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že nebudou kvůli nedostatku vakcín registrovat očkovací místa s menší kapacitou než tisíc očkovaných týdně, což toto místo nesplňovalo,“ doplnil Hofman.

Janov přitom tvrdí, že chtěli očkovat 500 lidí denně. Uvedl také, že žádost chtějí podat znovu.

Krajští koordinátoři pro očkování proti covidu-19 potvrdili, že v jejich krajích k odmítání žádostí nedochází vůbec, nebo jen výjimečně.

„Ve Zlínském kraji jsme nikomu zřízení očkovacího centra nezamítli. Každé žádosti o zřízení očkovacího místa si velmi vážíme a umožňujeme registraci,“ uvedl Jiří Lučan.

„Zřízení očkovacího místa nikomu nezamítáme,“ napsal jihomoravský krajský koordinátora Jindřich Weiss. Stejně tomu bylo podle Pavla Čecha také v Pardubickém kraji.

V jižních Čech, jak uvedl zdejší krajský koordinátor Petr Studenovský, zamítli v polovině dubna jednu žádost ambulance v Jindřichově Hradci. Důvodem bylo, že v regionu již bylo očkování zajištěno dostatečně. A to díky velkým centrům nebo praktickými lékaři.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované