Hlavní obsah

Koalice proti Babišovi: Když na sebe narážejí ega a ješitnost. Mužů, ne žen

16. 7. 2019

Reportéři Seznamu: S Václavem Dolejším o politice a možném spojenectví stran liberální pravice proti Babišovi. (Video: Jan Hrubeš)

Pokud se vládní krize vyhrotí a země vykročí k předčasným volbám, mohl by se Andrej Babiš a jeho hnutí ANO utkat s novým protivníkem. Poprvé od sněmovních voleb mluví liberální pravice o tom, že do příštího volebního klání půjde společně. Je to ovšem alespoň trochu reálné? Otázky pro politického reportéra Seznamu Václava Dolejšího.

Článek

Slova politiků z ODS, STAN či TOP 09 o společném projektu jsou zatím v zárodku. „Když jsem o tom s jednotlivými představiteli stran mluvil, dohoda by spočívala v tom, že by se voličům předem deklarovalo, kdo za celý blok bude v případě volebního vítězství premiérem, kdo třeba ministrem financí, zahraničí, zkrátka kdo by držel klíčová místa ve vládě,“ popisuje reportér Václav Dolejší. „Premiérem by nepochybně byl Petr Fiala coby představitel nejsilnější z opozičních stran.“

Podle tohoto klíče by se sestavovala kandidátka. A také se dopředu voličům řeklo, jaké kroky by taková vláda prosazovala.

Jde už o domluvený „jízdní řád“, nebo spíše přání několika jedinců? „Úplně reálné obrysy to nemá, spíše si to mezi sebou říkají,“ potvrzuje Dolejší. „A zároveň říkají, že jde o záležitost na dlouhé měsíce jednání, že to opravdu není jednoduché. Protože na sebe narážejí především velká ega jednotlivých mužů v těch stranách, méně žen.“

Svou roli kromě ega a ješitnosti hrají podle reportéra také staré křivdy. „Ty největší jsou asi spojené s Miroslavem Kalouskem. Vznik TOP 09 a Kalouskova role v ní je problémem pro lidovce, kteří mu nemohou zapomenout, že před deseti lety utrhl část jejich strany a odešel zakládat TOP 09,“ doplňuje Dolejší.

Kalousek ovšem veřejně řekl, že v žádné další vládě už sedět nechce. Jde o gesto, které by mohlo uspokojit případné spojence z jiných partají? „Nevím, zda to myslí vážně. Ale fakt, že se postavil za nového kandidáta na předsedu TOP 09 senátora Tomáše Czernína, z něj v očích mnoha dělá Kalouskova člověka. I z TOP 09 jsou slyšet hlasy, že Miroslav Kalousek chce partaj dál řídit přes Czernína.“

Občanským demokratům zase vadí současný předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, který je přeběhlíkem z ODS. „Je tam zkrátka spousta různých větších či menších bariér, které spolupráci brání. Ženy v jednotlivých stranách, s nimiž jsem mluvil – typově Miroslava Němcová nebo Markéta Pekarová Adamová, se přes to dokážou přenést. Ale muži o tom sice mluví, jak by se měly strany proti Babišovi spojit, ale reálně v tom neudělali nic.“

Jaký by mohl být zájem voličů o společný projekt? A jak si stojí Piráti, mají o spolupráci zájem? Odpovědi v rozhovoru investigativní novinářky Sabiny Slonkové s Václavem Dolejším v úvodním videu.

Interview je součástí pořadu Reportéři Seznamu, který můžete v premiéře sledovat každé pondělí od 20:30 na TV Seznam. Anebo si jej můžete pustit ze záznamu níže.

Jak naladit Televizi Seznam? Praktický návod ZDE.

A sledujte nás také na Facebooku.

Reportéři Seznamu, 8. 7. 2019: Jak zakleknuté firmy porážejí stát. Hořká tečka případu Rath. Milion chvilek na prázdninách. A koalice proti Babišovi. (Video: Jan Hrubeš)

Doporučujeme

Další zprávy

 • Babiš s Hamáčkem znovu zamíří za prezidentem

  Premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda sociálních demokratů Jan Hamáček společně požádají o schůzku s prezidentem Milošem Zemanem kvůli sporu o výměnu ministra kultury. Hamáček to řekl po dnešním zhruba dvacetiminutovém jednání s premiérem na Úřadu vlády. Seznámil ho s výsledky pondělního předsednictva sociální demokracie, které trvá na jmenování Michala Šmardy a Hamáčka vybavilo mandátem k případnému stažení ministrů ČSSD z menšinového kabinetu.

 • Filozof Husserl bude mít v rodném Prostějově pomník

  Významný německý filozof Edmund Husserl bude mít pomník v Prostějově, kde se 8. dubna 1859 narodil. Záměr už schválila městská rada. Pomník bude instalován na prostějovském náměstí, které nese filozofovo jméno. Prostějovský rodák Edmund Husserl je zakladatelem filozofického směru fenomenologie. Husserl ovlivnil mnoho známých filozofů 20. století, mimo jiné Martina Heideggera, Jeana-Paula Sartra či Jana Patočku. Husserl zemřel ve Freiburgu 27. dubna 1938 v 79 letech.

  Foto: Wikimedia

  Edmund Husserl.

 • Dálnice D2 byla u Brna uzavřena

  Dálnici D2 z Lanžhota na Brno uzavřela v noci nehoda nákladního vozidla na 3. kilometru. Auto bylo u Brna na komunikaci převrácené, policie dopravu odkláněla na exitu 11. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra (NDIC).

  Nehoda se stala mezi exity 3 Chrlice a 1 Brno-jih. Kolem 9:00 policie dálnici znovu zprůjezdnila.