Hlavní obsah

Komentář: Lákání turistů do Prahy nedává smysl. Domorodci volají o pomoc

Jan Lipold
šéfkomentátor

Praha je uživateli doporučovaná destinace, to věru zakázat nejde.

6. 8. 2019 14:15

V centru Prahy, u smíchovského břehu, možná vyroste nová plavební komora. Možná ne. Povodí Vltavy ji plánuje, kdežto Praha 1 a Praha 5 – na všech třech radnicích se loni měnila vládnoucí garnitura – začaly být silně proti.

Článek

Starou komorou propluje zhruba 28 tisíc lodí ročně, to je průměr necelých 80 na den, včetně dlouhých zimních nocí. U komory bývá zácpa, v drtivé většině jde o větší plavidla s převážně zahraničními turisty. Za poslední léta jich enormně přibylo – lodí i turistů. Poptávka roste, byznys kvete, Praha úpí.

Je to v bledě modrém jako u silnic – zodpovědná korporace chce stavět, rozšiřovat, zkapacitňovat, protože kapacity už nestačí; kdežto někteří místní se brání v obavách o svůj životní prostor, kam se jim vlamuje přeprava jiných. Akorát že tady jsme na vodě a v Praze, v TOP 10 turistických destinací všech správných průvodců a Instagramů.

Ale i tady žijí místní lidé, v centru podobní posledním domorodcům z nějakého ohroženého kmene v Amazonii. Kolem kácí Airbnb a spol.

Proti a pro průplav nechci do detailů rozebírat, protože to nejdůležitější je jinde – ve způsobu uvažování. Radnice argumentují: „Výstavba nemá žádný pozitivní přínos a přidanou hodnotu, která by zlepšila životní podmínky v centru města.“ Nebo: „Pátá městská část ani místní nevidí pro Prahu 5 žádný přínos, pouze negativní dopady.“

To je jediný možný úhel pohledu, pokud se Praha nemá stát obětí komerčního úspěchu. Pokud nemá být ve jménu rozvoje vytěžena „do mrtě“. Zaprvé: co z toho všeho mají místní obyvatelé, co jim to přináší a bere, proč se to všechno děje nebo dít má? Kdyby politici – nejen pražští – neměli takovou otázku v genetické podstatě, nevyřeší správně nic: od krize bydlení po rejžování na nevkusných atrakcích. Národní zájmy, America first, silné Česko? Plky. Místňáci first, domorodci first.

Pokud jde o Prahu a overtourismus na jejím území, je potřeba zbavit se nesmyslného ostychu před regulacemi, zákazy a jejich vymáháním. Překonat mentalitu, že omezovat soukromé podnikání je z principu něco neslušného a že toho jsme si užili za komunistů dost. Výsledkem je veřejná karikatura kapitalismu. Z ní těží šíbři, místní ztrácejí. Nejde jen o spočitatelné ztráty, ale o i citovou újmu: nepohodu, smutek, rozhořčení, vykořenění ve vlastním městě.

Cestovní ruch dělá zhruba tři procenta českého HDP, pracuje v něm asi čtvrt milionu lidí (včetně řady místních obyvatel turistických lokalit). Co si z toho, že mu kolem bují významná součást ekonomiky, ale má odnést průměrný rezident Prahy 1 a dalších, je záhadou. Má být šťastný, hrdý, zakopávat o pandy, rikši a pivní kola? Jak na svém životě pozná, že tu turisté utrácejí miliardy? Jaký užitek má z toho, že byty kolem předělali na Airbnb?

Radní vnitřní Prahy, kmenoví náčelníci amazonských indiánů, jsou spíš výjimkou. Konsenzus se na rozhodujících místech nemění: turisty je třeba „lákat“. Tak jsou nastavené stát, kraje, města a hlavně instituce a kanceláře, kterým to bylo dáno do popisu práce. Klíčové slovo: víc. Propagace a marketingu, programů a produktů, využitého potenciálu a zpeněžitelných zážitků. A lajků. Tak uvažujeme. V situaci, kdy je toho „víc“ už „víc než dost“, si moc nevíme rady.

Čelit zájmu, ubírat ruchu, nelákat a mlčet? Jak jako, to je proti přírodě, ne? A co si budeme povídat, také se tím blbě živí. Pověřovat instituce ne lákáním, ale odrazováním a omezováním? Podařilo se nám snížit počet turistů – copak to by se dalo vydávat za úspěch? Budeme mít jeden Czech Tourism a jeden Czech Anti-tourism? Absurdní, jenže právě k tomu míří otázka: Co nabízíme, jaké programy, produkty a benefity, overtourizovaným obyvatelům příslušné destinace? Co se nemohou po pár dnech sebrat a odkodrcat s příručním zavazadlem zpátky na letiště?

Rok co rok čteme, o kolik procent turistů přijelo víc. Jsou místa, kde to očividně není dobrá zpráva. Konsensus automatizovaného lákání je dávno překonán, politici by si toho měli všimnout a kromě HDP z cestovního ruchu víc hledět na zájmy těch, kdo v chronicky přetížených oblastech žijí a pracují. Nejde to nechat na indiánské domobraně bědující na Facebooku nad opilci a arogantními koloběžkáři, na peticích (samozřejmě existuje i petice proti novému zdymadlu na Smíchově), na guerillových akcích na Karlově mostě a tak dále.

Vltava je turistickými plavidly přecpaná, počet výletních lodí je potřeba snížit, nová komora jsou vyhozené peníze. Praha se musí bránit.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené